| Marius68282 a întrebat:

Salut! Am și eu o problema. De cam o săptămână și ceva zile resimt o durere in partea dreapta a abdomenului inferior care radiază spre testicul. Durerea nu este una insuportabila însă este un disconfort care mă face să mă simt obosit și deprimat deoarece nu îmi pot desfășura activitățile zilnice așa cum trebuie. Inițial am crezut că poate fi hernie sau apendicita așa că am mers sa fac un consult la doctor însă ecografia și analizele au ieșit în regulă atât la abdomen cât și la testicul, doctorul a zis că nu cumva sa fie o inflamație a tubului urinifer sau ceva de genul și am primit niște antiinflamatoare, zicând că va trece în două ....maxim trei zile însa a trecut aproape o săptămână și simptomele sunt aceleași nu s-au agravat dar nici nu s-au ameliorat ba în schimb simt zona inferioara a abdomenului cea dreaptă mai exact, încordată mai tot timpul și parca simt o mică umflatura sub piele simțind o presiune continua in acel loc care se soldează și cu dureri lombare uneori, la atingere nu simt nicio durere nici la testicul și nici în abdomen însă aceasta presiune și durere continua care în unele momente la frig sau când fac un exercițiu parca se amplifică. Tind sa precizez că și cu doua zile înainte să înceapă să apară simptomele am jucat un joc cu prieteni iar acestia s-au urcat peste mine formând o grămadă și am simțit o presiune in partea acea care mă doare acum însă daca era ceva se putea vedea la ecografie nu? Însă toate analizele au ieșit bune.Nu știu ce să fac, vreau sa scap de aceasta durere, nu o mai suport mă simt foarte slăbit și doresc sa îmi petrec aceasta vacanta cu prietenii nu stand in casa. Daca m-ați putea ajuta cu un răspuns, cei care aveți cunoștințe în acest domeniu sau ați trecut prin așa ceva mi-ați fi de mare ajutor.DAU FUNDA RĂSPUNSURILOR SERIOASE SI CARE MA POT AJUTA. MULȚUMESC!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca este o intindere musculara sau coloana inflamata si aceste inflamatii necesita cateva saptamani ca sa-si revina.

Joaca prosteasca cu saritul pe spinarea oamenilor poate duce la necazuri mari cu coloana verterbrala putand chiars a te lase invalid pe viata.
Spune-le prietenilor tai ce prostie si necaz ti-au provocat si sa nu mai faca asta niciodata, ca nu esti bine deloc.

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa mergi din nou la medic si sa ii zici ca antiinflamatoarele nu te-au ajutat deloc, astfel incat sa ia in considerare alta cauza. Si cred ca ar trebui sa-i spui inclusiv tot ce ai descris aici, in caz ca nu ai facut-o deja.