| JungleHell a întrebat:

Salutări TPU!
Cam de o săptămână am următoarea problemă: mă confrunt cu dureri în zona rinichilor, care sunt constante și de intensitate medie, și care,, difuzează" mai sus, în zona plămânilor, în brațe și mai jos spre picioare. Eu unul, văd astea ca o consecință a fumatului intensiv (obicei practicat 4 ani, abandonat acum 2 luni). E posibil? Până să ajung zilele acestea la un control, doresc să văd mai multe opinii, să-mi fac o primă părere, de curiozitate.
Mulțam anticipat de răspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

1. Cand a aparut durerea
Durerea de coloana apare dupa o miscare brusca, dupa ce ai ridicat o greutate mare.
Durerea de rinichi poate sa apara in repaus sau dupa o zdruncinatura puternica a corpului (de exemplu, daca ai mers cu masina intr-o zona plina de gropi).

Frigul este un factor care poate declansa ambele tipuri de dureri, potrivit bzi.ro.

2. Cand se amelioreaza durerea
Durerea de coloana trece sau se amelioreaza cand stai pe loc (de obicei intins pe pat).
Durerea de rinichi nu este influentata de pozitie; bolnavul se chinuie sa gaseasca o pozitie favorabila, dar nu o va gasi.

3. Unde iradiaza durerea
Durerea de coloana iradiaza de obicei in jos, spre dosul piciorului si poate sa ajunga chiar la degetele picioarelor.
Durerea de rinichi iradiaza spre organele genitale.

4. Simptome asociate
Durerea de coloana se poate asocia cu furnicaturi la picioare.
Durerea de rinichi se asociaza cu necesitatea de a urina des, urina inchisa la culoare, usturime la urinat.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate fi o raceala. Nu vad de ce faci legatura intre fumat si rinichi. Eu fumez de 25 de ani si nu am avut asemenea problema.

| christall a răspuns:

Trebuie sa mergi la dr. Poate fi o raceala..sau ceva pietricele..sau nisip..bea 2 l de apa ..vezi la o ecografie. Sanatate!

| presus a răspuns:

Poate o simpla raceala la rinichi (stand in frig), poate pietre la rinichi, s-a acumulat nisip, iar neeliminat prin urina, se pot forma pietre. Cine stie sa-ti raspunda exact?

| TCosminn a răspuns:

Foarte posibil sa ai piatra la rinichi. Mergi la control te rog.

| TabletaSB a răspuns:

Intreaba medicul. Poti bea suc de sfecla rosie