| anonim_4396 a întrebat:

Saluut happy Deci sa incep cu inceputuuu \m/ din pacate duminica chiar inainte cu o zi de rev straight face adica acum aproximativ 2sapt. m`am dus ca smecherashuu pe partie cu placa happy mi-am dat drumu de cateva ori. si a6-a oara cand am ajuns la baza partiei am prins o portiune cu gheata, m`am dezechilibrat si am cazut fix pe incheietura mainii stangi happy mentionez ca atunci cand am cazuut am simtit un soc foarte puternic pana in cot parca il si "vazusem" in mintea mea happy in fine am scos manusa crezand ca nu e asa grav dar cand am vazut incheietura sarita am ridicat mana dreapta in sus si am tipat putin asa cat sa ma observe cineva "nu toata partia" laughing am zis ca nu are rost sa plang si sa urlu ca nebunuu laughing cu toate ca durea. in fine eu nu stiam ca e si rupta credeam ca e doar deplasata..am plecat cu parintii cu masina repede l-a spital nu am mai asteptat sa vina ambulanta. (spitalul aflandu`se la 35km departare). am ajuns la spital mi-au facut o radiografie si nu prea stiau ei ce e pe acolo " tin sa mentionez ca cei de la spital din Fagaras sunt foarte depasiti de situatie". s`a uitat mortu ala de chirurg la radiografie da nu prea stia el ce se intampla. am fost transportat cu ambulanta la spitalul judetean din Brasov deoarece astia din fagaras cestii ce urmau sa imi m`ai faca. "mentionez ca mi-au pus un ghips de toata jena". in fine ajuns la Brasov doctoru chirurg m`a invitat in salon la el acolo laughing face catre asistenta "dai jos la baiat gipsu asta ca aia de la fagaras nu au nici o treaba" laughing. Bun doctoru smecheras mestecand guma si cu un batic de "terrorist" in cap face m`am uitat pe radiografie mana e rupta (oasele radius si cubitus) si deplasata si trebuie sa iti trag de ea. straight face BINEEE am zis happy zambind cu o moaca de aia de speriat laughing mi-a facut o injectie fix in mana unde era umflata "parca e mai naspha cand iti baga serul ala decat cand iti trage de ea" dupa 2-3 minute mi-a pus o sha pe muschi mi`o apasa cu genunchiu si nu stiu cum mi-a desfacut degetele si tragea de ele. mentionez ca nu doare asa rau deoarece calmantul iti i`a cam 75% din durere. bun mi-a zis asa trage aer adanc in piept ca eu trag laughing si ibcepe sa traga de degete in jur de 5-10 secunde m`a tras. nu m`ai muult happy e o senzatie ca simti cum ti le aseaza dar nu doare asa rau. mi`e nu mi-au dat lacrimile. a durut ceva m`ai intens dar nu "insuportabila" bun in timp ce tragea de ea imi punea si gipsul. si in timp ce il punea mi-a m`ai tras odata de ea asa mai lejer. dupa m`am ridicat (2-3 minute a durat pana mi-a amortit mana de la calmant si inca 3 minute ce a tras de ea pe acolo si pana a pus gipsu dei in 5-6 minute am fost boss ) laughing bun ma ridic si fac eu catre doctor "nu ma m`ai doare de looc :o " face el: " stai calm ca e de la calmant". bun am mers sa imi mai faca o radiografie oasele erau alineate corect mai corect de atat nu se mai putea happy dar se vedea cum erau rupte. osul mai mare rupt complet si osul mai mic doar pe jumate ( raiusa si cubitus ) bun a vb tata cu el a zis sa vin peste o sapt sa se mai uite. si peste doua sapt sa schimbam gipsul. bun tata i`a dat si 100 de euro. (nu a cerut doctorul) poate i mai da, nu stiu. (doctor foarte de treaba, baiat de baiat) Am ajuns acasa prima noapte nu am dormit`o. primele 3-4 doare cat de cat. happy In fine gata cu povestea laughing maine ma duc sa imi schimbe gipsul si sa se uite daca s`a sudat bine happy intrebarea este? laughing se poate suda gresit? si daca "DA" care ar fi unele cauzee?

PS: am pus toata povestea sa stiti si voi cam cum e daca vi se intampla.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Sper sa te faci bine happy. Daca ti le-a asezat la loc, se sudeaza singure, dar perioada de recuperare e oricum lunga. Asta e grav la oase. Si te va durea multa vreme dupa, cand se schimba vremea de ex.

| Gaby405 a răspuns:

De ce ai scrie atat pe TPU cand te puteai duce la doctor nu atunci acum ieri etc?