| Puiu_Alex_2002 a întrebat:

Bună ziua, pe 4 martie 2017 (acum aproximativ 2 luni) m-am accidentat la fotbal, am fost dus la spital, am făcut radiografie mi-a fost fracturata tibia și peroneul piciorului stâng. La spital, mi-a "aliniat" oasele, am făcut iar radiografie și oasele erau aliniate perfect. Mi s-a pus ghips pe care l-am ținut o luna și 2 săptămâni. Acum 9 zile mi-am dat jos gipsul, am făcut radiografie din nou, oasele erau prinse, iar doctorul mi-a spus sa fac multă mișcare si în prima săptămână să merg în cârje făra sa îl pun jos, a doua săptămână să îl sprijin în pământ cu tot cu cârje, iar a treia săptămână să merg fără cârje. Ma aflu la a doua săptămână, îl pot pune în pământ nu ma doare deloc, doar când merg simt o ușoară durere când fac pasul (la încheietura, când îl flexez, nu știu exact cum sa explic), ideea e ca e o durere ușoară. De ce am aceasta durere, nu și-a dat drumul încheietura bine sau e ceva mai grav?
Menționez ca am avut ghips pana mai sus de genunchi, și acesta ma doare doar dacă îl mișc brisc la mai mult de 90 grade. Nu și-au revenit bine încheieturile și trebuie sa am răbdare?
Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Observ ca spui ca durerea e la incheietura. E normal ca dupa o perioada mai lunga de timp in care imobilizezi o incheietura sa existe o redoare si chiar durere a acelei incheieturi cand incerci sa o refolosesti, de aceea doctorii nu recomanda nicidata imobilizarea unui membru mai mult decat este nevoie. Incetul cu incetul o sa treaca si acea durere/redoare/jena. Urmeaza sfaturile medicului si ai grija de picior, chiar daca pare sanatos inca nu e vindecat complet, vindecarea inca e in plin proces si o sa mai dureze inca cateva luni bune, luni in care o sa-ti poti folosi piciorul insa fara a-l supune la eforturi mari sau traumatisme, inca e slabit si e nevoie de un traumatism mult mai mic decat cel care ti l-a rupt prima data pentru a-l rupe din nou.

| Puiu_Alex_2002 explică (pentru CuriousStuff):

Salut, încă nu mi-a apărut ousorul dim partea intrerioara. Apare mai târziu sau nu?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Puiu_Alex_2002):

Daca esti sigur ca nu asa era si inainte de accident si nu e simetric cu piciorul celalalt ar trebui sa mergi la medic sa intrebi. Nu mai apare nimic acum,

3 răspunsuri:
| kiri11 a răspuns:

Daca ai probleme cu genunchiul in continuare, iti recomand sa citesti mai multe despre banda magnetica knee actieve. Eu am folosit o si sunt multumita. Bine, nu am avut nebunia pe care ai avut o tu, dar pe mine m-a ajutat in ameliorarea durerii mult happy