| Sly a întrebat:

Sangele se schimba odata cu trecerea anilor in corp?
Sau acelasi sange ce l-a avut individul la varsta de 20 ani il va avea si la 60?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Nelu62 a răspuns:

Grupa ramane aceeasi, doar compozitia poate sa aiba diferente (celulele albe, celulele rosii,...)

| Lola05 a răspuns:

Se schimbă happy Toate celulele corpului tău se schimbă în timp. Spre exemplu, mucoasa gurii tale este înlocuită complet la 2-3 luni, a stomacului chiar mai repede. Pentru celulele din componența oaselor durează cel mai mult, este nevoie de aproximativ 7 ani. Evident că și sângele are parte de aceeași "transformare".
Asta nu înseamnă că i se schimbă grupa, compoziția chimică (va conține tot apă, hemoglobină, fier, oxigen etc), dar se va modifica în funcție de regimul alimentar și factorii de mediu.
Sângele suferă inclusiv variații cantitative, în funcție de anumite "evenimente": răni, epistaxis (când îți curge sânge din nas) sau orice altă hemoragie, ciclu menstrual, donare de sânge, recoltare pentru analize medicale etc. Așadar, sângele se "reîmprospătează" mereu happy

| Ercjiaai a răspuns:

Poate avea mici schimbari pe parcursul vietii.

| stefaniaaaaaa a răspuns:

Sângele rămâne același mereu.Dar, dacă
a suferit Hemoragie atunci i se schimba sângele complet pentru ca i se pune alt stânge, aceasta operatiune se numește,, transfuzie de sânge"(bineînțeles ca știi). Toata familia mea lucrează la spital, așa ca ai încredere in mine!

| KodrutZ a răspuns (pentru stefaniaaaaaa):

Wow! Si taica-meu a fost inginer proiectant de scule, asa ca stiu si eu TCM de crap!

| stefaniaaaaaa a răspuns (pentru KodrutZ):

Sper ca e de bine.

| KodrutZ a răspuns (pentru stefaniaaaaaa):

Nu, era ironic. Daca ai tai lucreaza la spital... ce? Compozitia singelui se mai schimba in functie de cum functioneaza toate organele. Iar pentru a il reimprospata (si a face un gest normal intr-o societate civilizata) e FOARTE RECOMANDAT sa donezi singe in mod regulat. Ajuta si imunitatea si mai ales pe cei din jur care au nevoie.

| Ady2000Ady2000 a răspuns:

Uhhh... Deci sangele are cam acelasi parcurs ca al oricarei celule din organismul uman --> Globulele se inmultesc si parte din ele si mor. Deci practic nu, nu avem acelasi sange in corp 100 de ani.

| Sly explică (pentru Ady2000Ady2000):

Cum se elimina globulele moarte? Si care este procesul natural de reimprospatare a sangelui?

| settembre a răspuns:

Sangele se poate schimba. Poate iti vine o boala. Sau daca faci ceva cu o femeie si femeia e bolnava. Funda?