| Robert1214 a întrebat:

Sautare TPU! Am si eu o intrebare. Am 14 ani si vreau sa scap de cosuri-le de pe fata. Aveti voi un truc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anoniiim1807 a răspuns:

Sa te faci cu smântână si sa o lași pe fata...o sa te mănânce fata dar sa nu o dai jos. Iar apoi sa te speli cu apa călduță
Sau cu bicarbonat de sodiu sa te freci pe fata
Sau este un gel cu verde(nu stiu exact cum se numește) la oriflame.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ma fereasca sfantu', am auzit-o si pe-asta cu smantanta. Maine-poimaine o sa ne punem ciorba sau tocanita pe fata. :| Pe un ten care prezinta cosuri nu se folosesc NICIODATA exfoliantii mecanici/scruburile ( ce a zis ea de bicarbonat de sodiu ) pentru ca pustulele se pot sparge, iar bacteria se raspandeste pe ten.

Mergi la farmacie si cumpara-ti o crema speciala pentru acnee. Incearca crema Bioderma Sebium Global - are ingrediente antiinflamatorii, calmante si acid salicilic. Acidul salicilic are efect antiinflamator, antibacterian usor si indeparteaza excesul de sebum din pori ( ala care produce cosurile ). Este o crema foarte eficienta.

Lactatele ( lapte, iaurt, branza etc ), sucurile accidulate si cu adaos de zahar, cafeaua, ciocolata, prajelile, snacks-urile, carnea de porc, conservele - favorizeaza aparitia acneei si inrautatirea acesteia. Fa un test si vezi cum se comporta tenul tau pe parcursul unei luni fara sa mananci aceste alimente, eu n-am mai avut probleme cu acneea de cand am renuntat aproape definitiv la lactate ( mai mananc cascaval, dar lapte sau iaurt nu ). Sucuri acidulate, prajeli, snacks-uri, alimentele grase si conservele ar trebui sa le elimini din alimentatie din proprie initiativa -nu sunt sanatoase si-ti fac rau. Daca ai pofta de ceva dulce poti sa mananci migdale, nuci, alune, fructe etc.

Cosurile nu dispar de la sine de cele mai multe ori, trebuie sa le tratezi. Este foarte important sa nu-ti " spargi" cosurile pentru ca doar raspandesti bacteria si cosurile se vor inmulti, bacteria o sa se raspandeasca atat in piele cat si la exteriorul ei si se poate ajunge la complicatii.

Tenul trebuie spalat de doua ori pe zi cu un gel de curatare bland, iti recomand Balea Med Ultra Sensitive Waschgel - nu contine iritanti si costa 9-10 lei. Il gasesti in magazinele DM :
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

Sa nu-ti speli tenul cu sapun!

Schimba cat mai des fata de perna, o noapte foloseste-o pe o parte, o noapte pe cealalta si dupa la spalat. Prosopul de fata trebuie schimbat des sau poti sa-ti iei prosoape de hartie, cele de la Clever sunt mai groase. ( le gasesti in bila si sunt destul de ieftine )