| Nina10b a întrebat:

Se gseste sare pentru regim la farmacie? Adica, doctorul mi-a prescris un regim pentru o anumita perioada de timp fara sare si doresc sa stiu daca exista ceva ce ar putea inlocui sarea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poftim?
Nu pui niciun fel de sare pe alimente!
Pa, pa.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există sare "de regim" laughing

Dacă aşa ţi-a spus medicul, atunci NU foloseşti sare DELOC!

E mai IMPORTANTĂ sănătatea ta!

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu ai unde sa gasesti sare pentru regim.

| pietrean a răspuns:

Te sfatuiesc,sa inlocuiesti sarea cu usturoi,piper(daca nu ai probleme cu stomacul si hemoriizii),patrunjel,busuioc, marar, suc lamaie, scortisoara, etc.Sarea din farmacii, ar folosi chimicale(sare de potasiu). Daca iti permiti, mai bine cumpara sare de Himalaya, care ar fi mai sanatoasa decat sarea noastra iodata si pune in mancare din ce in ce mai putin, folosind mai multe condimente in loc.Astfel papilele gustative, for fi reeducate.Continua toata viata sa folosesti cat de putina sare poti,deoarece aceasta face mult rau organismului(ataca inima,creierul,provoaca boala Alzheimer, vasele de sange, provoaca tensiunea ridicata, retine apa in corp, etc).

| pietrean a răspuns:

Te rog sa-mi spui, daca poti sa mananci mancarea in care nu ai pus sare de loc(asa cum iti spun ceilalti, fara sa-ti dea alte sfaturi)! Papilele tale gustative, deja sunt obisnuite cu "gustul"de sare si acum sa intrerupi de tot, ma indoiesc ca o sa poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Daca doctorulti-aspus sa nu pui sare deloc pe mancare, nu pui!
O poti inlocui :
http://www.libertatea.ro/......25643.html
Te pup!

| Loudness a răspuns:

Nu. Sarea pe care o consumi tu înseamnă clorură de natriu și încă alte câteva substanțe. De ce ți-a recomandat doctorul asta? Pentru că NaCl favorizează retenția de apă. Câteva afecțiuni, în general cardiovascularele, sunt afectate puternic de acest fapt. De asemenea, dacă iei antiinflamatoare, este recomandat să nu consumi sare.
Nu există substanță care poate înlocui sarea normală.