| ioana181 a întrebat:

Dupa o saptamana de antibiotice mi-am distrus flora intestinala si mi s-au prescris niste medicamente, insa despre regim doctorul mi-a zis prea putin. Am cautat pe internet in ce ar consta regimul, dar as vrea sa stiu ce mancare v-a ajutat pe voi (cei care ati avut problema mea) si cam in cat timp dispare ultimul simptom.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să mergi în continuare pe pansamente gastrice, ceaiuri calmante/cicatrizante că ai probleme și cu stomacul. http://www.pravaliata.ro/24-de-alimente-minune.htm
Sănătate.
Pa, pa.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nu am avut această problemă, însă ai mare grijă de acum în colo, și nu mai lua antibiotice fără prescripție medicală (în caz că s-a întâmplat așa ceva).
Ca să scadă flora de putrefacție și să crească flora de fermentație, trebuie să consumi alimente bogate în fibre:crudități (brocoli, varză),cereale integrale,banane,usturoi, miere, ceapă, etc.Acestea se numesc prebiotice.
Sănătate!

| Zazu a răspuns:

Lactate fermentate, tip iaurt sau lapte batut.Laptele batut,in sine,este un aliment "stricat", fermentat, numai ca fermentii acestia ajuta flora intestinala.Bacteria care provoaca fermentarea se numeste lactobacil, un acid lactic care ajuta la sintetizarea enzimelor.Vestitul Danone bifidus iti poate fi de folos, dar nu merita banii, pentru ca bunica ta de la tara iti poate cumpara lapte biologic.