| anonim_4396 a întrebat:

Se poate face baie cand ai varicela?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, se face. Este chiar indicat in primele zile sa faci dusuri caldute la 3-4 ore.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Baie calda numai dupa ce ti se formeaza cruste.
Uite experienta unui student la medicina cu varicela. Poate te mai inveseleste:
http://www.contraboli.ro/varicela-ziua-5

Anna
| Anna a răspuns:

Eu am facut varicela cand aveam 8 ani. A fost groaznic.Nu puteam sa dorm noaptea de mancarimi. Mi-au aparut si-n talpabig grin Sigur ca poti face baie, de ce nu?!

| kh1ss a răspuns:

Da

| otypa a răspuns:

Da.stai linistit

| bethy92 a răspuns:

Eu stiu ca nu trebuie sa faci baie deoarece bubitele acelea nu stiu ce se intampla cu ele, dar mai bine intrebi un doctor ca sa fie mai sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sa nu faci!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa nu-ti faci.
Eu am facut varicela cand aveam vreo 4ani si stiu si acum ce restrictii imi impunea mama mea. Bine, ca acum depinde de fiecare si decat sa intrebi niste amatori in domeniul medicinii. Ce ar fi sa intrebi tu mai bine un doctor? happy
Iti doresc sanatate si noroc.
Si un puPIC MIC [cu riscul ca o sa iau varicela big grinhee hee ]

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am varicela si am facut baie numai pe cap deoarece nu mai suportam! Pe corp doar m-am sters cu servetele umede dupa care ma stergeam cu prosopul...stiu ca nu este bine sa faci baie! Eu am facut la cap dar mi-au cazut cojitele!big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu mai am decat vreo maxim 20 de coji ca restul au cazut, pot face si eu baie ca vorba aia... put (am si eu o buba in talpa)?

| doctorciomu a răspuns:

Nu se face baie cand ai varicela, exista riscul de a contacta infectii, virusuri sau boli ce in mod normal nu a-i avea! Nu va mai luati dupa sfaturi aiurea, consultati medicul!

| doctorciomu a răspuns:

Se evita baia! Apa inmoaie bubitele si se poate suprainfecta din cauza asta bolnavul! Consultati medicul! Nu mai faceti dupa ureche!

| doctorciomu a răspuns:

5 zile inainte si 5 zile dupa ce nu mai are bubite, boala este transmisibila! Dezinfectati f bine dupa ce va trece absolut tot ce a venit in contact cu bolnavul!