| rossallita a întrebat:

Sotul meu a facut varicela de 3-4 zile! Are varicela si in cap. Poate face baie? App. il mananca foarte rau capul! Vrea sa se spele pe cap atat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Furnicutza a răspuns:

Gresit.Baia nu este interzisa. Uite aici:

1. Baia nu este interzisă în timpul bolii şi nu cauzează extinderea erupţiei, contrar credinţelor populare. Pentru reducerea mâncărimilor se poate îmbăia copilul în apă în care aţi pus 2 căni de faină de ovăz care are un efect calmant la nivelul pielii. Făina de ovăz se găseşte la magazinele naturiste. Între băi se pot folosi compresele reci.
2. Ştergerea pielii după spălare se va face prin tamponare cu un prosop curat, nu prin frecare.

Mai stiu ca nu ai voie sa iei aspirina in niciun caz, este chiar interzisa.

| rossallita explică (pentru Furnicutza):

Multumesc mult!

| Furnicutza a răspuns (pentru rossallita):

Nu ai pentru ce...happyE drept, scria despre copii, dar pana la urma suntem si noi copii...happyGlumeam, e valabil la oricine.

9 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Cand ai varicela, nu ai voie sa faci baie la cap!

| aryana_4212 a răspuns:

Nu sa nu il las ca se poate intoarce varicela si sa i se faca inauntru e mult mai grav
sa i cumperi de la farmacie crema mentolata este anume pentru varicela sa nu iasa din casa si sa nu se scarpine pentru ca i raman semne si nu se mai duc si eu am ramase semne

| rossallita explică (pentru aryana_4212):

Pai .....Am o prietena care are o sora, care a facut varicela odaata cu sotul meu.Si am cumparat alcool mentolat. Dar imi este frica sa o dau pe sora prieteni mele caci are parul lung si imi este frica sa nu ramana cu parul alblaughingCaci crema este alba.Sa scarpina ffff mult in cap Alexa(sora prietenei mele) si a facut buite.Crezi ca o sa ii treaca daca dau cu crema? Ca pe sotul meu cred ca o sa-l dau

| rossallita explică (pentru aryana_4212):

La cate zile se poate face baie?

| aryana_4212 a răspuns (pentru rossallita):

Da sa stii ca eu nu stiu de alcool dar cu crema nu are nimica si eu am parul foarte lung si nu s-a intamplat nimica

| Pagnel a răspuns:

Nu este idicat sa faci ie cad ai varicela[varsat de vant]...insa daca are parul mai lung se poate scarpna i cap si chiar daca se rupe unele bube nu se va vedea....in orce caz eu cand am avut varicela a facut baie si nu mi s-a intamplat nimic.

| Sofronica69 a răspuns:

Sa nu faca baie deoarece s-ar putea sa-i creasca mai multe bube si/sau sa-i creasca mai mari.