| AnneM123 a întrebat:

Se poate merge la psihiatru fara sa platesti? Depresia m-a lasat si fara loc de munca, nu stiu unde s-o mai apuc si sunt inca tanara, am ajuns la disperare, stiu ca veti spune ca trebuie sa merg intai la psiholog dar nu-mi permit si crizele pe care le fac oricum as avea nevoie de medicatie. Multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
39 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca muncesti, inseamna ca nu esti minora, deci platesti medicii specialisti.

Ti-as recomanda sa mergi la biserica, fiindca si preotul este un psiholog foarte bun, care te asculta si-ti da sfaturi foarte bune, demne de urmat si iesit din stres si disperare.

Daca ai depresie, trebuie sa-ti iei un loc de munca, fiindca faci taman pe dos iar depresia aia evolueaza spre boli mentale mai grave.

| AnneM123 explică (pentru Violleta2022):

Nu ati inteles. am spus ca din cauza acestor stari am ajuns sa mi pierd si locul de munca, de asta nu mi permit sa ma tratez, am crezut ca daca inca sunt asigurata pot merge la psihiatru fara sa platesc

| Fantaspirit2k23 a răspuns:

Nu se poate! Poate daca lucrezi îți dă trimitere medicul de familie. Dar nu costa mult consultația, cam 150 de lei costă, 160.
Părinții tăi ar trebui sa te ajute și sprijine moral.
Eu niciodată nu am făcut de la depresie crize, nu știu cum unii faceți, poate aveți probleme mai grave.
Un prieten, prietena drag/draga și de încredere ți-ar prinde bine cu care sa ieși să te plimbi și să te conectezi cu natura.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnneM123):

Pai nemaifiind angajata ai pierdut si dreptul ala sigurare medicala gratuita...
De ce nu-ti iei un loc de munca, sa te fortezi sa iesi din depresie si sa ajungi un om normal si sanatos?

| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu eu, doar minorii nu platesc la psiholog, restul oamenilor platesc, chiar daca au asigurarea medicala platita la zi.

Eu ti-as sugerat o varinata ieftina si gratuita: sa mergi la preot, sa te rogi, sa plangi, sa te caiesti pentru problemele tale si el este un psiholog excelent, ca-ti spune ce sa faci ca sa iesi din starea de prosteala in care te afunzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti voi raspunde maine la problema ta, care te macina.

Vreau sa iti trimit mesaj privat, dar nu pot, daca vrei sa vorbim privat, incearca sa permiti din setari sa iti trimit mesaj.

| Theodor94 a răspuns:

Este un lucru exceptional ca tu constientizezi ca ai o problema. Acum problema poate fi reala sau imaginara. Cat despre psiholog/psihiatru, este recomandat in orice domeniu/ in orice problema sa incerci o metoda treptata/ierarhizata. Pentru inceput, incearca sa gasesti cauza care te-a adus in aceasta stare si apoi sa hotarasti unde sa mergi.

| Sophieka a răspuns:

Sunt grupuri de psihologi / terapeuti si psihiatrii pe Facebook si daca postezi aceasta intrebare, eu cred ca se va gasi cineva care sa te consilieze online sau fata in fata fara sa platesti.

Te invit si iti recomand cu multa seriozitate sa faci meditatiile acestea pe care ti le trimit, si nu numai, pentru ca te vor ajuta enorm:
1) - https://www.youtube.com/watch?v=XUw9Y0fhjdM
2) - https://www.youtube.com/watch?v=6-Nx370gGWg

Vezi cu, care rezonezi din aceste doua si fa macar una din ele.

Daca ai si casti sa asculti meditatiile prin ele, e si mai avantajos. Daca nu, este in regula si fara casti dar sa iti pui telefonul si alte aplicatii pe silentios, ca sa nu fi deranjata si iti recomand sa stai intinsa in pat. ( Aceste hipnoze pe care ti le-am oferit le-ai face si cu un terapeut fata in fata ).

De asemenea, intra la intrebarile mele...Am multe alte videoclipuri postate si despre meditatii, si cu melodii cu frecventa inalta.

Te imbratisez si vei reusii sa treci prin aceasta perioada, accepta situatia...In spatele necazurilor stau binecuvantari ascunse, ai sa vezi.

| 199onur7 a răspuns:

Of. chiar imi pare rau cu Adevărat sad daca pot face ceva sa ști ca aicia sunt frate cateva consultați facem sa fie posibil nu vreau nimic in schimb sa fi bine sa poți merge la muncă asta vreau cu toată inima cu Adevărata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Te pot ajuta eu in privat cu niste sfaturi.
Caută mă happy

| 199onur7 a răspuns:

Nu pot să-ți trimit mesaj te implor umbla la setări sunt junior nu ma lasa sa vorbesc cu tine

| 199onur7 a răspuns:

Dami numărul tau frate da-mi mesaj ceva

| 199onur7 a răspuns:

Mergi la pagina mea am Facebook meu acolo te sun de acolo si ma jur pe inima mea pe tot ce am pe lumea asta ca o sa fie bine ai sa vezi

| 199onur7 a răspuns:

Preoți aia sunt nimic pe lângă un medic Adevărată oamenii aia au carte ăia te ajuta cu Adevărat frate nu preoți aia sunt mafia un medic este medic omul ăla nu degeaba a făcut școala si are carte

| DariaDark a răspuns:

Răspund pentru acestă parazită, "Vio". Un preot nu se poate compara cu un psiholog, mai exact, un om cu studii superioare, care știe de unde pleacă tot. Preotul este ca să-ți dea sfaturi, un psiholog bun te ajută să scapi de probleme cum trebuie. Eu nu înțeleg ce caută userii ca tine pe platforma asta, după ce că oamenii au probleme reale, voi îi îndemnați și mai tare să facă lucruri inutile. Un preot nu-ți va rezolva ție niciodată problemele, poți să lingi câte icoane vrei, aici vorbim de o boală, pentru că depresia este o boală. Terminați-vă cu c@caturile astea!

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca esti fara loc de munca banuesc ca nu ai nici asigurare medicala.Chiar daca sunt cabinete care lucreaza cu Casa de Sanatate, sunt pentru cei asigurati.
Daca ai posibilitatea plateste asigurarea de sanatate sa zicem pe un an! Odata asigurata intreaba medicul de familie daca sunt cabinete care lucreaza cu casa... Oricum cu asigurarea odata platita va acoperi sedintele, plus medicatia

| stonequistman a răspuns:

Eu aș spune că trebuie să mergi la psihiatru pentru a primi o recetă pentru medicamente care vor restabili starea de muncă și după aia să mergi la psihoterapeut. Consiliere gratuită nu am găsit, în cazul tău banii pentru consiliere poți să îi împrumuți de la părinți sau prieteni.

| Dandinelle a răspuns:

Poti da mai multe detalii de crize? pentru ca exista multe tipuri iar colerarea cu depresia este chiar interesanta in acest caz. Poti face pasi mici, pentru inceput, daca nu stii de unde sa incepi, sa scrii intr-un jurnal, ce te doboara momentan. Te poti duce cu trimitere la psihiatru iar acesta iti poate prescrie ceva. Dar sper ca stii diferenta dintre psihiatru si psiholog si ce inseamna sa iei astfel de medicatie. De asemenea, este primavara, suntem toti susceptibili la astenie de primavara, vezi nivelul de vitamine si minerale in corp, si incearca sa iesi din rutina, sa faci putine exercitii fizice, chit ca ar fi dansat dupa Youtube etc., sa te hidratezi si sa incepi practic o activitate noua. Astea nu costa bani si te ajuta pe tine sa te pui putin pe picioare. Depresia poate sa masumalizeze alte problemute dar cel mai bine este sa vorbesti cu un specialist direct in fata + daca ai fost diagnosticata nu ti-ar fi greu sa revii la doctorul psihiatru, deci se prea poate ca depresia ta sa fie o combinatie de alte chestiute, care poate se pot repara si fara interventie medicamentoasa, de aceea sunt curioasa ce fel de crize ai, prin consilierea mea nu am gasit cazuri concrete de clienti cu "crize", deci poate poti sa-mi dai mai multe detalii.
Imi poti scrie pe privat. mult spor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicul de familie, trimitere.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ce varsta ai? Cred ca te grabesti cu psihiatru, nu este de joaca cu asa ceva ăia te pot interna in spital si te indoapă cu pastile te fac legumă, problema ta este minoră si nu are nevoie de psihiatru sau psiholog, nu esti nici prima nici ultima persoana care nu are servici, depresia trebuie tu sa o invingi fara medici si tratamente dure ca pastilele pe care ti le dă un psihiatru sunt dure au reactii adverse si te "vindeci" de depresie dar poti face alte boli mai grave si atunci numai scapi de ele toata viata, din ce cauza ai ajuns in depresie? Identifica problema ca tu stii cauza si roaga te lui Dumnezeu sa te ajute, este gratis si fara reactii adverse, rugaciunea este legatura prin care noi vorbim cu Dumnezeu, el ne ascultă la orice oră gratis fara sa fie nevoie de programare sau bani ca in cazul unui posihiatru care te omoară, bea seara un ceai de tei ala te va calma si nu in ultimul rind masajul reflexo care se face in talpi este benefic intregului organism te detoxifiezi scapi de stres si dormi linistită.

| AnneM123 explică (pentru Fatamuntilor):

Sunt asigurata inca 3 luni dupa demisie

| AnneM123 explică (pentru Dandinelle):

De 7 luni nu pot iesi din casa, plang non stop, am atacuri de panica in public, nu este asa usor

| VoidEternal a răspuns:

Din cate am auzit se poate ajunge la psihiatru cu trimitere de la medicul de familie si ar trebui ca pretul consulatiei sa fie macar compensat. Incearca sa ii dai un telefon medicului de familie si spune-i direct ca nu iti permiti costul consulatatiilor si daca te poate ajuta cu o trimitere, nu esti singura in aceasta situatie, nu trebuie sa-ti fie rusine. Curaj si fruntea sus!

| CleanHeart a răspuns:

Te înțeleg, trebuie sa crezi in tine și să știi că ești foarte valoroasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, hai că se pare că TPU nu mă lasă să plec, deși le dau mesaje, așa că am zis să reintru să-ți scriu.
Nu doream deoarece chiar vreau să plec de pe aplicația asta, dar citind nelogată cu tot ce te confrunți am zis că nu pot să nu ți scriu și eu, deși nu știu oricum ce aș mai spune peste tot ce s-a zis aici, dar doream să-ți spun în cazul în care nu ai asigurare, să încerci poate la urgențe, nu știu sigur dacă tratează și pe parte psihiatrică, dar acolo măcar un consult de rutină ar trebui să ți-l ofere.

Dar după am citit și că ai spus că totuși 3 luni ai mai fi asigurată și după demisie. Eu zic să faci tot posibilul să te duci, girl acum cât mai ești asigurată, că dacă nu, pierzi și asigurarea și consultul.

Ia o trimitere de la medicul de familie către psihiatrie și te duci la unul care lucră și cu casa de sănătate. Și te duci și-i spui lui tot ce ai pe suflet.

Am zis că nu mai fac nici din astea, dar tot citind cazul tău și spunând tu că ai probleme cu ieșitul din casă și cu plânsul compulsiv, dacă e ok și ți se pare ok, nu ceva strange, mă poți contacta și vorbi cu mine doar cât ieși din casă și te duci până la psihiatru. Doar dacă vrei tu. Eu las aici propunerea, deoarece eu mă confrunt cu aceeași problemă cu ieșitul din casă și din păcate eu nu am pe cine să sun și dacă aș dori. Îmi rămâne decât să mă îmbărbătez și să pun căștile pe cap și să mă duc să fac oricum basic-ul vieții. Posibil dimineața de luni până vineri între 7-12 să nu pot răspunde deoarece sunt cu elevii la școală, dar de la 12 sunt liberă și mă poți contacta în ziua în care ești programată la psihiatru și trebuie să ieși din casă să te deplasezi acolo. Ți-am zis doar dacă simți tu că e ok și nu ți se pare bizar. Nu mă înjura totuși dacă ți se pare bizar, am primit destul hate că încercam sa ajut.

Dar îți mai las încă un sfat și gata.

Dacă tu simți că e peste mersul la work și mai ales dacă ai fi într-un domeniu unde nu știu e nevoie de răbdare și alte lucruri, poți încerca să ți iei un certificat. Știu că o să sune sucks treaba asta, dar te va ajuta măcar să ai un venit și poate statul acasă te va ajuta decât mersul la o muncă pe care oricum poate o urăști. Poți de asemenea după ce-ți obții certificatul ăla să desfășori ceva activitate de acasă și să vinzi ceva, asta ca să te simți și că totuși muncești, dacă ești totuși clinic sănătoasă pe parte biologică/fiziologică și ca să te simți și tu bine. E iar doar un sfat. Dacă nu-ți place nu-l lua în considerare, dar sper să nu mă înjuri. La fel ca tine și eu am probleme și printre care sunt și cele când intențiile mele bune sunt interpretate greșit sau sunt înjurată.

De asemenea dacă nu mai ești asigurată, cere cuiva din familia ta să te treacă cumva pe asigurarea lui. Știam că la soți se poate așa, acum nu știu dacă tu ești căsătorită, iar dacă ai părinți nu știu dacă ei te pot lua pe asigurarea lor.
Acum mă scuzi dar ți-aș mai scrie multe, dar mă grăbesc să ajung la școală.

Sănătate orice ar fi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putem vb prin telefon, whatsapp?

| Lambruzau a răspuns:

Din pacate te afli intr-un cerc nu ai loc de munca-ai intrat in depresie- nu ti permiti sa mergi la un medic privat.
Ai putea sa iesi din starea asta daca ti cauti un loc de munca repede, pana atunci iesi din casa la plimbare, asculta muzica vesela, glume, bancuri si dormi cat de mult poti.
Somnul este foarte sanatos, te pui cumva pe "pauza".
Apeleaza la familie sa te ajute cu toate, nu sta pe retelele sociale (ti se va parea ca toata lumea e fericita doar tu nu).Da, du-te la biserica, poti sta in curtea bisericii cate 30 min

| dfgvfdbvdfdsmf a răspuns:

Buna! Inteleg perfect. Eu sufar de tulburare obsesiv compulsiva si borderline, am fost spitalizata pentru depresie majora comorbida cu celelalte. Da poti merge la psihiatru fara sa platesti prin casa de asigurari de sanatate! Cu trimitere de la medicul de familie. Totodata sunt viitor psiholog si inteleg ce inteamna sa ramai fara un loc de munca din cauza psihopatologiilor. Eu am fost data afara de la 6 locuri de munca din cauza conditiei mele. Pana ce ajungi la psihiatru iti recomand avocatul diavolului si exercitii de autocompasiune....si mai ales sa mergi la un terapeut pe cognitiv-comportamentala, psihodinamica sau schema therapy

| sierra1 a răspuns:

Cred că o vizită la un medic nu ți-ar strica (pe bani că altfel e pepsi-cola)

https://www.tpu.ro/......c-si-sunt/

| just4ubr2015 a răspuns:

Cel mai bun psihiatru esti tu nu mai cheltui banii pe toti nebunii sa ii platesti ca sa te asculte.