| anonim_4396 a întrebat:

Se poate orbi de la un herpes aparut in jurul ochilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca infectia se extinde la nivelul corneei, dand keratita herpetica, poti ramane cu niste "pete albe" pe vedere, care pot merge pana la orbire completa. Herpesul este o infectie foarte grava si care nu apare in jurul ochilor decat la pacientii cu imunitate scazuta. Ar trebui ca persoana care are un astfel de herpes, daca nu stie cauza aparitiei lui (chimioterapie, cancer, leucemie, stare posttransplant, dializa, un deficit congenital de imunitate, SIDA, hepatita cronica, diabet zaharat, o infectie grava recenta) sa-si faca analize pentru a cauta cauza scaderii dramatice a imunitatii.

| Kanghu a răspuns:

Nu, nu se poate orbi de la un simplu herpes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiu ca herpesul apare la gura sau in zona genitala dar ceea ce ti-a aparut la ochi se numeste in termeni populari urcior.La inceput te doare si te mananca pleopa si in cateva ore se infecteaza, se transforma in buba plina cu puroi.Arata oribil, ti se umfla ochiul nu prea ai ce face, o sa ai de suferit