| BuGsstormbunny a întrebat:

Se poate sa fie cancer de piele? Am 18 ani.
Poza: https://ibb.co/Qp7nNM5

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Cancerul de piele sau melanomul malign este foarte rar si de regula se intalneste la oameni invarsta. Dar neaparat sa faci o consultatie dermatologica daca nu trece max in 7 zile, schimba culoarea sau forma ori sangereaza.

| Violleta2022 a răspuns:

Cancerul de piele este negru!
Ce ai tu poate fii o muscatura de tantar unde te-ai scarpinat, un cos spart, sau o iritatie banala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce astepti de la intrebarea asta?
Sa te diagnosticheze cineva cu cancer dupa o poza pusa pe un forum unde media de varsta e de 14 ani?

| Mirel4412 a răspuns (pentru suntserios):

True happy

| Mopmop a răspuns (pentru suntserios):

Nu sunt de acord cu ce spui. Chiar si de la un kinder de 14 ani poti invata ceva! Nu stiu, o idee spusa de el mai in gluma mai in serios poate fi de ajutor!

| suntserios a răspuns (pentru Mopmop):

Am ajuns sa luam sfaturi medicale si diagnostice de cancer de la copii de 14 ani? Ca despre asta e intrebarea.

| Sofer a răspuns:

Nu e cancer.

| johnnny123 a răspuns:

Nici macar un medic dermatolog nu-ti poate pune un diagnostic de cancer doar uitandu-se la o poza. Un diagnostic se pune numai dupa ce formatiunea a fost extirpata si analizata in laborator.

| Legion7X a răspuns:

Numai scarpina, Poate este o iritație Dacă ai scarpinat zi de zi normal că a dat sângele extinzându-se. Ia o vată și tamponeză puțin cu spirt și las-o așa. Spirtul dezinfectează. Numai o atinge și numai te scărpina deloc. Du-te la dermatolog...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cos, E posibil sa ramai cu cicatrice după ce se vindeca. Cancer de piele melanom se face dacă se rup alunitele de tip malign asa ca poți sta liniștit. Nu mai umbla la el ca "deșteptul" ca se infectează. Poți merge la medicul de familie sa îți de a trimitere la dermatolog ca să nu plătești consultația. Numai pune întrebări stupide si mergi la medic, aici nu găsești medici pe TPU.

| BuGsstormbunny explică (pentru anonim_4396):

Da, nu e neapărat sa fie melanom, poate e carcinom bazocelular sau scuamos

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Pai și de aia am zis sa mergi la medic, aici sunt mai mulți copii, nu sunt medici pe TPU. Măcar încearcă sa nu mai deranjezi, nu mai pune mana nu mai pune nimic acolo pana nu mergi la medic, da eu zic ca ar trebui sa nu te mai gândești la cancer și de astea și sa nu mai citești pe net toate prostiile, asa făceam și eu, și mi am pierdut timpul degeaba eram ipohondru, m-am ales și cu anxietate. Sunt tipuri de coșuri care apar asa, unele cresc sub piele se numește acnee chistica și lasă cicatrici urate dacă umbli la ele. O sa scapi de cos și ramai cu cicatrici urate pe fata asta o sa se întâmple.

| Mopmop a răspuns:

Recomand cu tarie medic de familie si posibil dupa medic specialist!
Multa sanatate iti doresc!

| Anonimmaaa888890 a răspuns:

Mai degraba iti apar cosuri, cancerul de piele n-ar trebui sa apara la varsta ta. Dar ca sa fii sigur consulta un dr dermatolog

| BuGsstormbunny explică (pentru Anonimmaaa888890):

E o pata care a apărut de o saptamana aproape. La început a fost mai mica, am mai scărpinat eu cu unghia si s-a extins. S-a luat si putina coaja de la piele si a curs sange. Nu mănâncă si nu ma doare, parca are un lichid acolo.

| Anonimmaaa888890 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Cred ca este un cos.