| Dana56maria a întrebat:

Se poate scapa de diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ne intrebi sau ne anunti?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, diabetul nu e o boala care se trateaza, e o boala care se tine sub control

| Dismally a răspuns:

Depinde, daca este tipul 2 si o forma usoar atunci este posibil.

| Eireann a răspuns:

Diabet de tip 1 - nu, este insulino-dependent de la momentul declansator si asa ramane toata viata.
Diabetul de tip 2 - nu se poate vindeca complet dar cu schimbari ale stilului de alimentatie, miscare, scadere in greutate poate sa fie mentinut sub control doar cu medicatie sau chiar doar dieta.