| Shadow136o a întrebat:

Măi am o întrebare... poti scăpa de diabet? Adică gen, știu ca boala e în sânge dar dacă donează cineva sange curat pentru persona respectiva se poate rezolva ceva? Întreb pentru ca am un prieten care are diabet și ma simt eu nașpa pentru el...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Diabetul de orice tip nu e vindecabil.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În sânge nu e boala ci zahărul. Nu se poate scăpa așa.

| doctorandus a răspuns:

Nu, diabetul nu se trateaza prin transfuzii de sange. De obicei prin injectii cu insulina si monitorizarea glucozei.

| Mosotti a răspuns:

Din pacate nu se scapa, trebuie sa tina dieta toata viata si sa-si urmeze tratamentul dat de medic. Banui ca are diabet din ala de-si face patru injectii pe zi cu insulina.

| gabicoo a răspuns:

Diabetul e o boala a pancreasului care nu mai produce insulina.
In diabetul de tip I se foloseste insulina injectabila. Transfuzia de sange nu ajuta la nimic.
https://doc.ro/diabet
https://viatacudiabet.ro/diabetul/diabet-zaharat-tip-2
https://viatacudiabet.ro/......simptome-6

| Donsavas a răspuns:

Da,se Poate, daca persoana respectiva slăbește, își schimbă alimentația si reuseste in timp sa scadă cantitatea de insulina injectata. Corpul va secreta din nou insulina, daca ajuta corpul sa o producă si nu mai face exces de ea. Transfuziade sânge nu l Ajuta, căci dacă ia sânge de la cineva sănătos nu inseamna ca nu va mai fi dependent de insulina.

| Antopuff a răspuns:

Diabetul este o boala prin care nu se secreta cantitatea corecta de insulina. Insulina este un hormon secretat de pancreas si nu se rezolva cu transfuziile de sange.