| anonim_4396 a întrebat:

Se presupune ca baschetul, inotul ajuta la cresterea in inaltime prin tendinta de lungire a oaselor. Este dovedit si faptul ca stretchingul ajuta la cresterea in inaltime prin marirea spatiilor din vertebre.
Cati cm poti creste prin stretching (2-3 cm) sau mai multi cm (8-12 cm) in functie de anumiti factori: genetic, varsta? Se lungesc doar oasele coloanei vertebrale sau si celelalte oase (oasele picioarelor, mainilor)?
Daca reusesc sa cresc cativa cm prin stretching (de ex 2 cm) dupa ce nu voi mai practica stretching, voi pierde acesti cm?
Astept un raspuns strict legat de intrebarile mele si nu gen: "mananc si dormi 8 ore" sau "fa baschet".
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Artemis94 a răspuns:

Eu datorita baschetului am devenit foarte inalta dar nu am pierdut in inaltime dupa ce am incetat si nu mi se par logic sa ii pierzi :/

| BoXiMaN a răspuns:

Eu am facut inot 2 ani de la varsta de 7 ani si un an de baschet la 10 ani acum practic kick-box de doi ani si jumatate si la 13 ani am 186 cm... nu stiu daca e datorita sportului sau pentru ca tata are 198 cm si mama 175cmwinking...