| cocolate a întrebat:

Se spune ca ochii sunt oglinda sufletului,cu totii stim.dar ce puteti spune despre heterocromie, un ochi caprui deschis(iarna devine o nuanta de verde pe alaturi) si unul inchis.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| IceCreamDoll a răspuns:

Depinde de lumina. De cum pica ea.

| Evolution a răspuns:

Ce legătura are heterocromie cu "ochii sunt oglinda sufletului" laughing?
Ochii sunt înşelători (dacă vrei să vorbim chestii psihologici) iar faza cu heterocromia ţi-a explicat user-ul Mi3Lu

| cocolate explică:

Am studiat despre melanina, stiu ce e. intrebam ce semnifica

| CatalinGR a răspuns:

În medicină heterocromia face referire la diferența culorii irisului, părului sau a pielii. Heterocromia este rezultatul excesului sau carenței relative a unui pigment, numit melanină. Poate fi moștenită genetic, datorată mozaicismului genetic sau în urma unor boli sau răniri.
Culoarea ochilor este determinată în principal de către concentrația și distribuția melaninei. Ochiul afectat poate fi hiperpigmentat (hipercromic) sau hipopigmentat (hipocromic). La oameni, de obicei, un exces de melanină indică hiperplazia țesuturilor irisului, iar o carență de melanină determină hipoplazie.
Heterocromia ochiului (heterochromia iridis sau heterochromia iridum în limbajul medical sau ceacâr în limbajul popular) este de două tipuri. În heterocromia completă, un iris are o culoare diferită de celălalt. În heterocromia parțială sau heterocromia sectorială, o parte a irisului este de o culoare diferită față de restul irisului.