| anonim_4396 a întrebat:

Se vindeca diabetul zaharat insulino-dependent? Am inteles ca in reteaua Regina Maria, la Clinica Promedas in Bucuresti s-ar opera, si ca as putea scapa de aceasta boala......Astept un raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Diabetul exact cum ti s-a raspuns nu se vindeca niciodata, cu el o sa traiesti toata viața pana mori, ceea ce ai auzit tu de operatie este foarte riscantă si complicată se numeste transplant de pancreas, dar chinurile după operatie sunt groaznice, asta daca organismul acceptă transplantul, poti face cancer pancreatic si adio mori cu zile, cea mai eficientă metoda de a tine diabetul sub control este regimul alimentar strict si insulina data de medici, unii au trait si 70 /80 de ani cu diabet si au murit de bătrinete fara sa se mai opereze, diabetul este o boală autoimună adica il faci pe sistem nervos nu il i ei deunde va, ce varsta ai? Si de cît timp ai diabet.

| djmikestevenromania a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am avut niste probleme si ulterior am ajuns in penitenciar, in anul, 2004, unde am fost maltratat, batut, chinuit, de catre alti detinuti, ca sa nu va mai zic ca la acea vreme erau si paduchi; Am solicitat sa merg la medic si ulterior am fost trimis la spitalul penitenciar dej, unde dupa investigatii, am fost diagnosticat cu diabet si pus pe insulina imediat, de 4 ori pe zi, eram foarte grav.

| djmikestevenromania a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am inteles ca in China ar fi ceva de genul care ar garanta reusita acestei operatii! Cine ma poate ajuta cu faptul ca m-am imbolnavit in penitenciar, mi-am facut o pensie de handicap, si care este in valoare de 272, 00 lei pe luna.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru djmikestevenromania):

De ce ai ajuns in penitenciar, ce ai facut ai furat? Si cine sa te ajute si cu ce, trebuie sa mergi la medicul de familie care te va trimite la comisia de handicap din zona orasul in care esti si ei vad daca te incadrezi sa ti faca pensie de boală, dar multi au diabet si nu primesc nicin ban, diabetul nu este o boala din nastere nu este un handicap, diabetul l ai facut pe stress, te poti angaja cu diabet, multi cu diabet muncesc, pensie de handicap poti primii daca ai suferit un accident si ai ramas cu sechele fara o mînă fară un picior, ăsta handicap, dar tu in afara de diabet alte probleme nu ai.

| djmikestevenromania a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Gresit! Diabetul este o boala cronica, nu se mai vindeca, am pensie de handicap 272 ron pe luna grad accentuat, fac 4 injectii cu insulina zilnic! credeti ca m-ar angaja cineva? trebuie sa mananc dupa ce fac fiecare injectie stimate domnule, patronul ar zice: baaa, tu mananci, sau muncesti, in aia mea? da pun muzica la un club asta fac cel mai bine, de 13 ani DJ profesionist domnule si mai iau bani frumosi, am lucrat si in Bucuresti, in centrul vechi, vara aceasta, dar cum au inceput sa ceara manele, m-au pierdut, nu pun si nu ascult asa ceva, castigam 4000 de lei/luna ca DJ, e bine ma descurc, oricum am castigat un proces la CEDO, impotriva statului mizer, numit Romania, stat in care multi am ales sa traim, sa ne balacim in mocirla, sa lasam capul in jos stimate domnule, dar fata de multi altii, eu stiu sa fac si am facut bine ceea ce am invatat demult, barman/ospatar, DJ, curier, Zugravit si alte tipuri de munci, asta este.

| francut a răspuns:

Pentru diabet, NU exista o operatie.
Se poate reduce glicemia cu regim alimentar corect, sever si tinut cu strictete.

| alinadianaaa a răspuns:

Diabetul zaharat este o boala cronica care nu are vindecare. Diabetul trebuie tinut in frau printr.un regim alimentar foarte strict.