| Loveisintheaire a întrebat:

Seara buna tuturor, deci de 3 ani de zile tot mí-a aparut un chist pilonidal in zona fundului, pana acum nu a durut atat de tare ..Acum il am de o saptamana si este foarte umflat si pare ca va exploda dar nu se intampla. Ce pot sa fac ca acesta sa explodeze? Nu mai suport sunt si insarcinata in 4 luni, va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Te prezinti la un cabinet de chirurgie si cel mai probabil in foarte scurt timp se poate rezolva problema. Definitiv. Sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Buna, mergi la chirurgie la un cabinet privat eventual.

| Stegman a răspuns:

Se v a scoate chirurgical. Acum ca esti gravida, nu stiu daca e posibil din cauza anesteziei. Cel mai bine mergi la urgenta, ei stiu mai bine ce e de facut.

| Peachdelight a răspuns:

Este clar ca ai nevoie de un chirurg din moment ce acel chist se tot formează. Trebuie sa ți se facă o incizie, curățata bine zona și băgată înăuntru o meșă care se schimba zilnic timp de doua, trei zile. Poți sa mergi și in urgentă pentru așa ceva și nu trebuie sa îți fie frica. Totul se face sub anestezie locală.