| GL757W a întrebat:

Serios "Sticksurile " contin Soda caustica?
https://filzfina.wordpress.com/2015/05/06/covrigei-breze l-soda-caustica/ Am cumparat zilele trecute si de curiozitate in timp ce mancam cu pofta am cautat sa vad ce inseamna toata acea industrie care era trecuta la ingrediente

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu contin soda caustica(NaOH) ca atare! La chimie ai invatat ca : NAOH +CO2=Na2CO3+H2O
Pe blogul din link-ul dat se spune despre sticksuri si covrigeii Brezel scaldati/stropiti inainte de coacere cu soda caustica (NaOH) uitand sa spuna ca la dilutii mici, aceasta substanta aflata in contact cu bioxidul de carbon din aer, formeaza carbonat de sodiu (Na2CO3, cunoscuta si ca sodă de rufe, sau aditiv E500). Ori, carbonatul de sodiu (Na2CO3)si bicarbonatul de sodiu(NaHCO3) NU sunt considerati aditivi periculosi daca se respecta concentratiile de utilizare a acestora in alimente. Cum niciodata nu poti sa stii daca un producator sau altul respecta concentratia aditivilor introdusi in alimente, este bine sa consumi cu moderatie alimentele procesate industrial.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, o cantitate mica, ca reglator de aciditate. Nu este periculoasa.

| NAT0 a răspuns:

Ai zis-o de parcă au murit oameni de la sticksuri.laughing