| Power_Tizu_1987 a întrebat:

Sifilisu poate ramane in sange chiar si dupa tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intrebarea este neclara si ma face sa cred ca n-ai inteles mare lucru despre aceasta boala.
In principiu, exista doua posibilitati care se potrivesc enuntului tau:
1. pacientul care se trateaza incorect sau prea tarziu si care ramane bolnav (nu se vindeca), este in continuare contagios si boala evolueaza in continuare.
2. pacientul care desi s-a vindecat ramane cu analizele pozitive (in special VRDL), asa numitul pacient seropozitiv (pentru sifilis). Acesta nu este contagios si boala lui nu va evolua, dar testul va ramane pozitiv o perioada lunga de timp, posibil toata viata

| Empathizer a răspuns:

Nu, daca te tratezi corect si complet. Dar anticorpii produsi de organism impotriva microbului (TPHA) raman pozitivi toata viata, chiar daca microbul sifilisului dispare din organism si VDRL-ul se negativeaza.

| EaEmma a răspuns:

In cazul sifilisului tratamentul este foarte eficient cu conditia sa fie facut cat mai repede dupa infectare. Daca e vorba d e un sifilis precoce se vindeca destul de repede, daac e vorba de un sifilis avansat, din pacate pot ramane leziuni ale organelor afectate sau ale sistemului nervos.
Dupa tratament, este obligatoriu sa faci o noua testare pentru a fi sigura ca a dat rezultate. Cred ca stii ca si partenerul trebuie neaparat sa se trateze.

| ileana88 a răspuns:

Daca a fost depistat diagnosticul la timp se poate scapa, dar trebuie mult efort. Bafta