| anonim_4396 a întrebat:

Simptomele de la depresie sunt la fel ca cele pe sistem nervos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Depresia,este o stare mentala de tristete, amaraciune care persista perioade lungi, mai mult de doua saptamani si de o severitate care incepe sa impiedice desfasurarea normala a activitatilor zilnice.Asta este deja o depresie clinica, ce trebuyie tratata cu medicamente, psihoterapie.Inainte de depresie, este faza de ANXIETATE:esti irascibil, nervos, suparat pe toti si toate.Simtomele pentru sistemul nervos, sunt asemanatoare cu cele de le anxietate, dar pot fi controlate.Eu,de exemplu, sunt o fire colerica, iute din fire, ambitioasa si "vreau"sa fac eu totul, sa am totul sub control.Si din acest motiv(mai este un motiv:sotul este puturos si nu vrea sa se implice doar in ce-i place lui),am cam luat-o razna cu nervii.Dar ma "tratez" acum,cu indiferenta si nepasare(doar fata de el)! Detalii pentru simptome,mai cauta pe GOOGLE, tastand cuvintele: "simptome depresie" si apoi, "simptome sistem nernos".Dar pana la depresie, e cale lunga, chiar si in zilele noastre! Daca nici eu nu am facut depresie, dupa cate probleme am avut...

| VintagePink a răspuns:

Aproximativ. Niște simptome ar fi și așa-zisele atacuri de panică. Amorțeli bruște ale membrelor, tremurat etc.

| pietrean a răspuns (pentru VintagePink):

O stare accentuata de ANXIETATE are numeroase cauze, cum ar fi ATACURILE DE PANICA sau DEPRESIA. Sunt trei lucruri distincte.ATACUL DE PANICA dezvolta depresia.In atacul de panica,respiri greu, simti ca nu ai aer, tremuri, inima iti bate tare, transpiri.

| gratielavlad a răspuns:

Buna! Iti recomand doua materiale in acest sens. Au ajutat cevapersoane, poate ca te vor putea ajuta si pe tine:
http://gratielavlad.ro/hipersensibilitatea
https://www.youtube.com/watch?v=M2GOrX42aUE
Sper sa iti fie de folos!
Te imbratisez!