| carmenatyla5689 a întrebat:

Sint insarcinata in 29 de sapt. Acum o saptamana m-i s-a spus la testul de glucoza ca am diabet gestional adica de sarcina. Ei au hotarit dupa ce m-au chinuit cu un regim sa imi dea si insulina ca sa ma incadrez in limitele normale. Vreau sa mentionez ca valorile mele sint ok toata ziua! in afara de dimineata pe nemancate am cu aproximativ 10 unitati peste limita normla in rest toata ziua este foarte bine. Eu is foarte hotarata sa nu fac insulina asta pentru ca mi se pare o prostie cat ei de mare. Nu exista inainte asa ceva, nici mama nu stie ce sa imi spuna sa fac pentru ca nu stie. Dr spun ca e normal ca glicemia sa creasca in timpul sarcini mai spun si ca o sa treaca imediat dupa sarcina. atunci la ce naiba mai trebuie sa iau insulina. Dupa ce ca is la regim drastic, si nu ma alimentez cu ce am nevoie doar mancare de vegetarieni si nici aia pentru ca mi-au spus sa renunt si la cartofi si paste si etc. mai vor sa ma indoape si cu insulina. Vi se pare normal sa duc o astfel de sarcina? mie mi se pare un chin si o bataie de joc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Entice a răspuns:

Ia si mananca linistita si nu te baga la insulina. Daca tii un regim drastic, afecteaza copilul. La urma urmei, te poti duce la un nutritionist sa-ti recomande un regim, dar fereste-te de suplimente (capsule, shake-uri etc). Mananca natural si variat.