| Modroganmatei a întrebat:

Slaut TPU, acum o ora am fost la antrenament la baschet si acolo am fost grav zgariat de cineva cu un centimeteu langa coltul exterior al ochiului stang, cam de vreo 2-3 centimetri. Am dezinfectat rana, mi.am dat cu o crema cicatrizanta si am pus un bandaj ca sa nu se vada ca maine am scoala. Stiti cumva ce ar mai trebui sa fac si in cat timp o sa se vindece complet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de adancimea ranii, de tesuturile afectate.
O zgaritura de piele care nu sangereaza sau sangereaza putin se vindeca repede, in 1-2 saptamani, fara urma.
O rana patrunzatoare se vindeca in timp idelungat (chiar in cateva luni) si poate ramane si cicatrice in urma. Depinde si de tratamentul aplicat pe parcurs.

2 răspunsuri:
| FLOWMYKY a răspuns:

In maxim o 2 saptamani o sa se vindece, zic ca am avut ceva asemanator, dar sfatul meu este sa te duci la medic, cu putin noroc in cateva zile poate iti trece., mult succes si sper sa te vindeci?