| DarkSider23 a întrebat:

Somniferele
(de unde le iau)

Caut niste somnifere care sa nu fie nocive, si sa nu creeze dependenta.

Stie cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Bea un ceai calmant mai bine. Singurul somnifer de efect si fara contradictii este modul in care iti organizezi viata, iti faci un program pentru culcare care exclude printre altele mancarurile grele, cafeaua, tigarile cu 3 ore cel putin inainte de culcare, faci o plimbarica si un dus inainte de culcare, care sa te relaxeze, etc.
Ceai cu miere, sau lapte cald cu miere.

| fabiola a răspuns:

Incearca sedativ pc si tinctura de valeriana inainte de culcare!

| PhaseMorphXR a răspuns:

Poti incerca Extraveral, unele farmacii il elibereaza si fara reteta, dar contine Fenobarbital care poate creea dependenta, insa daca mergi cu el cateva zile-o saptamana si functioneaza, poti merge la medic sa discuti problema, daca intr-adevar e o Insomnie ce necesita atentie, iti va da reteta pentru Extraveral sau daca e cazul, ceva mult mai puternic, Rohypnol de exemplu, sau cel putin alte alternative/solutii la problema, poate Passiflora?

| PhaseMorphXR a răspuns:

@CARMENCITA
"Extraveralul e un calmant nu e somnifer"
Este si calmant, si anxiolitic si somnifer (hipnotic). Este prescris si pentru tulburari (usoare) de somn, chiar frecvent as spune, pentru ca e eficient datorita Fenobarbitalului ce-l contine, care poseda proprietati hipnotice medii/puternice (chiar si in doze mici de 20mg precum in Extraveral), ceea ce-l face un somnifer eficient, insa dupa cum spuneam, sunt sanse sa creeze dependenta in unii indivizi, deci medicul trebuie consultat.

| CARMENCITA a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic deoarece numai medicul iti spune ce somnifere sa iei daca este cazul si se dau numai pe o reteta speciala.Nu exista somnifer care sa nu fie nociv, majoritatea dau dependenta, dar nu toate si depinde cum sunt luate.M-am gandit intr-o perioada sa merg la medic si sa-mi prescrie niste medicamente o perioada dar afland mai multe am renuntat.Mai bine incearca cu ceaiuri seara.Nu bea cafea sau cola decat dimineata, nu bea sucuri si nu manca ciocolata seara.Baga-te in pat la ora fixa,nu dormi in cursul zilei mai mult de o ora,doua si daca te-ai trezit tarziu nu dormi ziua, mananca ceva usor seara, plimba-te in fiecare zi. Daca reusesti sa adormi de vreo doua ori la o anumita ora vei adormi si in urmatoarele zile tot cam pe la aceiasi ora.Asta daca te bagi in pat, stingi televizorul si stai cu ochii inchisi si te gandesti la ceva placut.Somniferele au efect diferit in functie de persoana.E mai bine sa nu iei si sa reusesti altfel sa rezolvi problema. Extraveralul e un calmant nu e somnifer.

| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,le cumperi in mod normal de la farmacie, dar trebuie sa-ti prescrie doctorul! Ca sa nu ai problemewinkingxoxohappysanatate!:*

| alexgogo a răspuns:

Cel mai sigur le iei de la doctor. Mergi la doctorul de familie, iti da o trimitere undeva, povestesti acolo ce probleme ai (eventual iti face niste analize) si primesti reteta.