| annisy a întrebat:

Sora mea (2 ani) are de facut un tratament cu injectabile intra-musculare cu Axetin...am facut deocamdata 3 si mai are 7.2 dintre ele le-am facut la spitalul de pediatrie din pitesti.azi am fost la spitalul judetean care e la cativa merti de noi, iar acolo doctora mi s-a parut cam incerta, pentru ca nu stia sigur cu cat ser fiziologic sa dizolve axetinul. ea a zis cu 6 asa ca am fost din nou la pediatrie si cea de acolo a zis ca il dizolva cu 5 ml .ca naiba pentru ca doctora care a prescris medicamentul a zis ca trebuie cu 4ml... dar e prea puternic cred asa ca il facem in continuare cu 5 ml. ultima injectie am facut-o la o cunostinta care lucreaza in spital si ea facut si copiilor ei (6 luni celei mici). a facut niste cursuri dar acum sunt cam indoita nu ce sa cred. avand in vedere ca a facut si copiilor ei.asa ca am 2 intrebari:
1: este posibil sa ii atinga vreun nerv care ar putea sa ii cauzeze? am vazut k imparte fesa in patru si face in partea de sus... dar ea partea de sus o mai imparte iar in 4. e corect? si totusi mi s-a parut ca a bagat acul cam mult. aproape tot daca a mai ramas 1 mm.si mai e o prb .ca prima injectie care i-a fost facuta la pediatrie doamna aia nu i-a bagat acul suficient si in jurul acului se umflase carnita. dar s-a tras.
2:femeia care i-a facut ultima injectie a tinut seringa dreapta si apasa cu degetul cel mare nu ca celelalte pe care le-am vaz eu? doctora a zis daca acceptam internare si sa ii puna branula.si nu am fost de acord pentru ca acolo era copii mai grav bolnavi asa ca ma ales injectii.
va rog am nevoie de sfaturi cat mai concrete si ajutatoare...multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| macarale a răspuns:

Nu te supara pe mine, dar din cate povestesti tu, ai fost deja la 3 medici in legatura cu problema asta. vad ca nici unul dintre ei nu ti s-a parut destul de bun... de ce crezi ca o sa gasesti aici, la niste persoane neavizate, raspuns la o intrebare de genul acesta?

fiecare face injectiile cum s-a obisnuit. nu se poate spune ca o modalitate este corecta si alta nu. sfatul meu ar fi sa lasi pe fiecare sa isi faca treaba pentru care este instruit. hotaraste-te asupra unui medic si nu mai plimba copilul din spital in spital.

| DoomNEzeu a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...mai bine tac decat sa dau niste raspunsuri aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O...saracutzaaa