| taratorul1 a întrebat:

Sora mea de 3 ani jumatate ( aproape 4 ) cantareste 12kg. Cam de 2 zile tuseste sec si face febra noaptea. Are secretii nazale apoase constante. Ce mi-ati putea recomnada? ( fara prescriptia medicului de familie )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Consult medical, fara doar si poate. Unde sunt parintii vostri?

| mgtow a răspuns:

Omule nu te lua dupa babe sau persoane care se cred medici la domiciliu ci mergi repede la un medic specializat ca sa iti dea o reteta buna pentru fetita.

| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

Pai in primul rand are putine kg si daca organismul este slabit nu poate lupta cu bolile Cat despre tuse iai putea dea o jumatate de seringa de nurofen, paracetamol si ceaiuri(nu o mai scoate din casa cateza zile pana isi reine cat de cat) Sanatate!

| RфZaημtzα a răspuns:

Poi daca are febra ii poti baga ciorapii in otet si daca tuseste dai fervex si sa stea in pat sa doarma.

| Ecou a răspuns:

3 ani 12 kile?

| Fikki a răspuns:

Aici nu e de gluma cu un copil mic,ar fi bine sa o duci la medic sa ii recomande ceva,dar totusi pot sa iti spun si eu ceva ce ii va face bine:Nurofen pentru copii,este un sirop pentru febra,pentru nas-Olint pentru copii,iar pentru tusa seaca-Robitusin, Neoangin(nu stiu daca merge la copii asa mici), sau ceva bomboane pentru gat pentru copii.Bafta! Sper sa se faca bine...Dar mai bine consulta un medic sa nu pateasca cevawinkingBafta!

| dodonika a răspuns:

Buna depinde si cat are febra dar daca nu are trebuta de 38 poti sai iei un sirop de patlagina si niste supozitoate de febra...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai niste strepsils
sau trachisept sau trachisan pentru tuse

mai bine du-te frate la medic imbolanesti copilu
ceva sirop de patlagina e bun

dar du-te la medic sa nu dea in pneumonie
doamne fereste

| Petronela_4957 a răspuns:

Mergi la doctor cu sora ta! Asa se face bine cat mai repede, din cate spui tu creca este cam grav. sad