| Sergiu1996 a întrebat:

De 2 zile,am urmatoarele simptome:dureri in gat(groase),dar nu tusesc,secretii nazale,dureri de cap,dar nu foarte puternice,ochii la crimeaza si stranut des,febra nu am avut,inca. Beau ceai cu lamaie si coacaza, ce ar putea fi si ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

O mică răceală de sezon.O baie fierbinte cu sare un ceai fierbinte, un paracetamol şi o aspirină înainte de culcare.Atentie că vei transpira noaptea foarte puternic.

| Sergiu1996 explică (pentru onasis1961):

Nu poate vreun virus mai periculos?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mergi la medicul de fmilie.
Cu atatea cazuri de gripa (chiar si porcina) parerea mea e ca nu ar trebui sa te bazezi exclusiv pe remedii naturiste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Familie* scuze.

| DraudeS a răspuns:

Incearca Coldrex sau Daleron in combinatie cu Acid acetil salicilic (Aspirina). Au un efect bun pentru gripa. Nurofen (Ibubrofen) pentru durere. Daca nu se amelioreaza in 48 de ore, du-te la un control medical.

Sanatate!

| Swanda a răspuns:

Mda ..si eu am cam aceeasi problema, am fost la medic, si mi-a spus ca am sinuzita. Se poate ca si tu sa ai acelasi lucru, sau poate e doar o viroza :*
Pupici

| Sergiu1996 explică (pentru Swanda):

Te-ai tratat? te simti mai bine?

| Swanda a răspuns (pentru Sergiu1996):

Eu iau cam in fiecare zi [ la 12 ore ] pastile.Se numesc Augumentin, si sunt destul de bune.