| Li200La a întrebat:

Sora mea mai mica Bianca a început sa fumeze. Primele țigări le-a luat din pachetul meu de țigări fără sa mi dau seama dar am prins o. Evident ca am certat o și i am explicat ca nu e bine, I am arătat diferite Filmulete pe YouTube cu ce conțin țigările, I am spus ca dacă as putea și eu m aș lasa. Dar ea mi-a zis ca vrea sa fumeze ca s-a uitat la American Horror Story sezonul 3 și îi place de un personaj Madison și aia fumează și vrea și ea ca gen sa fie ca aia. Ce sa i spun ca sa și scoată tâmpeniile din cap? Nu i pasa de sănătate, ca o prinde mama, deci va rog sa mă ajutați.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Cati ani are? Explica-i, spune-i mamei voastre, fii mai dura. Este pueril sa te apuci de fumat dintr-un astfel de motiv.

| Superior a răspuns:

Smoke weed every day

| anamariarot a răspuns:

O să-ți spun o treabă din propria mea experiență: pe la 12-13 ani, fiind foarte influențabilă, mă apucasem de fumat. În gândul meu era și ideea că arăt și că sunt într-un anumit fel dacă fumez(bineînțeles, gândire greșită de copil la pubertate care se vrea a fi rebel). Printr-o conjunctură a aflat mama că fumez. Mi-a tras o ceartă și mi-a făcut câteva zile morală, de nu m-am simțit vreodată atât de rușinată laughing. Din această cauză nu am vrut să mai fumez, mă apropii de 20 de ani și nu m-am mai atins de țigări de atunci.
Discută cu ea, spune-i că o să-i zici mamei tale. Ideea e să acționezi când încă nu e dependentă și chiar dacă o să se supere pe tine o zi, o săptămână, o lună, când o să se mai maturizeze o să-ți fie recunoscătoare și o să-ți mulțumească.
Încă un lucru: încearcă să te lași și tu de fumat. Sunt două lucruri care „se bat" cap în cap: îi spui ei să nu facă un lucru din diverse motive, dar tu îl practici. Puterea exemplului funcționează cel mai bine.