| arutzu28 a întrebat:

Sotul meu are probleme cu picioarele de aproape un an de zile.Primele simptome au fost aparitia unor noduli localizati sub degetele mari de la picioare urmate de dureri insuportabile.Cu timpul starea s-a inrautatit, fiind urmata de aparitia nodulilor pe talpile picioarelor, sub toate degetele, urcand apoi pe picioare in sus pana la genunchi, si coborand din nou in talpile picioarelor.Acesti noduli sunt rosii si se pot simti si chiar vedea pe sub piele. Durerile sunt insuportabile.Am contactat mai multi medici dar nici unul nu ne-a putut spune cu exactitate ce are. Daca dumneavostra puteti sa ma ajutati v-as fii foarte recunoscatoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mie mi se pare ca este vorba despre guta. Nu cumva are acidul uric marit? Daca am dreptate, tratamentul nu este extrem de eficient din pacate, dar ar trebui vazut repede de un medic internist cu competente pe boli de nutritie si metabolism.
Aaaa, si asta e un raspuns de la un nesimtit de doctor.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai o puncţie biopsică poate spune ce este de fapt şi ce tratament se poate institui în astfel de situaţii.
Multă sănătate şi mergi la medici specialişti (profesori!).
Pa, pa.