| StefanDrg a întrebat:

Jumatate din anul 2019 nu am avut loc de munca deloc, iar tot anul 2020 la fel nu am avut loc de munca, decat cateva zile. Am supravietuit cu bani trimisi de rude din strainatate, inainte de astea am lucrat prin diferite fabrici de automotive. Acum m-am angajat pe 24 februarie tot la o fabrica de automotive si ma dor talpile de la picioare, in special calcaiele. Sunt bocanci de tip fabrica, ar trebui sa ma ingrijorez cu durerile din talpile picioarelor? Mentionez ca lucrez 8 ore jumate in picioare. Oare e de la faptul ca nu am mai lucrat mult timp sau e ceva medical si ar trebui sa ma ingrijorez? Ma dor foarte tare talpile, uneori de nici nu mai pot sta in picioare, cand ajung acasa durerea dispare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adrian5575 a răspuns:

E din cauza bocancilor grei. O sa te obisnuiesti. Marimea bocancilor este ok? Greutatea ta este ok? Daca esti putin mai plinuț, poate sa fie si de la greutatea pe care o suporta picioarele.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Va trebui sa te adaptezi. Munca nu este usoara.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este o problemă medicală. Ce poți face este ca să îți comanzi la um magazin specializat bocanci ortopedici cu branțuri care să susțină bolta plantară.

| StefanDrg explică (pentru sadrian46):

Pai si daca stau asa cu astia de la fabrica, nu ma obisnuiesc pana la urma si nu ma mai doare?

| sadrian46 a răspuns (pentru StefanDrg):

Să zicem că te obișnuiești, dar acea durere spune ceva, că picioarele suferă. Ele vor suferi și când nu mai simți durerea. Astfel, treptat se vor deteriora.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia niste branturi ergonomice.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cumpara-ti adidasi jmecheri cu talpa calumea, o sa vezi o diferenta ENORMA
si mi mi se intampla la fel, cand stau descult, cu papuci din panza (si talpa) cu tenisi (nu adidasi... au talpa plata) sau cu bocanci (iar, talpa plata)

sunt adidasi inalti care sunt si pe post de bocanci (diferenta dintre bocanci si pantofi e NUMAI ca tin si glezna, deci daca te duci la munte iti e mai greu sa iti rupi glezna)

| StefanDrg explică (pentru Zuzu1991):

Este fabrica, echipamentul care include si bocancii este obligatoriu oferit de ei. Nu-mi pot cumpara ce vreau eu, sunt bocanci cu metal in capat pentru a te proteja in caz ca iti cade o cutie pe picior

| Zuzu1991 a răspuns (pentru StefanDrg):

Super, atunci branțuri:
https://www.emag.ro/search/bran%C8%9B
le pui cand incepi ziua, le scoti cand termini
schimba total ideea de talpa;)

| StrongHeart a răspuns:

E normal daca nu esti obisnuit sa te oboseasca fizic.
Cam asa e peste tot la munca fizica,nu doar in fabrica, in locurile unde trebuie sa stai in picioare multe ore in sir.
Recomandarea mea e sa te duci cu banii de salariu intr-un magazin de incaltaminte si sa cauti o pereche si le ceri sfatul celor de la magazin, le spui ca lucrezi intr-un domeniu care te solicita fizic si ai nevoie de niste incaltari cu talpa buna si ii intrebi daca exista ceva accesorii pentru talpa sau ce sfaturi iti dau sa nu te mai doara. Exista tipuri de talpa pentru diferite activitati.
Parca auzisem ca exista niste chestii pe care le pui sub talpa, imi scapa acum cum se numesc si ajuta alea.
Inca un sfat ca sa nu apara si alte probleme, cum am patit eu de am discopatie, sa tii spatele drept, in special daca ai de ridicat obiecte mai grele, indoi genunchii in fata la maxim si tii spatele drept.Ar trebui chiar sa existe un semn, un afis care arata cum e corect sa ridici ceva si cum nu e corect.
In viata, exista o modalitate corecta de a face un lurcu si una gresita.Alege modul corect, chiar daca ti se pare banal sau te grabesti, sanatatea ta o sa iti multumeasca mai tarziu.Nu ignora semnele.Munca e grea si urata pentru marea majoritate, dar poti sa tii-o usurezi tu singur daca faci ce trebuie.Ai putea in timpul liber sa faci exercitii fizice, sa te obisnuiesti cu partea mai solicitanta fizic de la serviciu.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut aceeași problemă cu durerea de picioare. Și eu m-am angajat la o fabrica, iar bocancii mi-au făcut probleme. Când ajungeam în vestiar și încălțam adidașii mă simțeam super bine. Acum m-am obișnuit. Iar tu bucură-te, poate lucrezi în producție unde numai supraveghezi buna funcționare a utilajului și calitatea produsului finit. Și eu am atribuții de operator, însă cum nu au nevoie momentan, sunt la încărcat de mașini și crede-mă că cel puțin 30.000 pași îi fac zilnic pentru că trebuie să îmbini comenzile. Trebuie mers în fiecare sector de producție să le cauți, mai lucrez și cu stivutoristii... Nu te mai plânge atât. Să fii venit să încarci mașini când a fost iarnă și frig la - 14 grade, să vezi ce senzații tari, Românești trăiai. Mai ales când venea câte o rafală cu zăpadă adunată de pe acoperiș și mâinile pe care nu le mai simțeai când încărcai. Aveam eu mănuși, dar multe accesorii sunt ținute afară și cum erau cu zăpada înghețată... Trebuia luat la mână. O senzație minunată.
Acum te plângi că te dor picioarele, dar când mergi la ATM să scoți banii sari ca un ied.

| StefanDrg explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt operator, am lucrat inainte ca operator utilaj, acum lucrez ca si controlor calitate, verific piese vizual si tactil, dar in picioare, nu am voie sa stau jos, nu sunt scaune nicaieri. Cat despre ATM, nu ma bucur ca stii si tu salariile de toata rusinea in tara noastra

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanDrg):

Salariile sunt de mizerie, știu. La noi în fabrică s-au făcut marire de salariu și cel puțin din luna următoare luam salariul mai mare. Am semnat pentru asta, nu este vrăjeală. Au mărit după ce le tot pleacă oameni pe banda rulantă. Însă la noi în producție sunt și scaune pe care să stai în timp ce supraveghezi utilajul. Te vei obișnui în bocanci, stai calm.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanDrg):

Aa și încă ceva. Pentru a combate durerea de picioare, pana te obișnuiești cu bocancii, poți lua pastile pentru durere. Spre ex. brufen 400, nurofen ( dar e mai scump) sau adagin.

| StefanDrg explică (pentru anonim_4396):

Si la mine se fac mariri, dar tot degeaba, maririle sunt de 100 lei brut, adica vreo 60 lei in mana. Deci tot degeaba, doar daca fac suplimentare ( care sunt platite dublu ) ajung pe la 2.000 lei net, dar cum sa fac suplimentare, cand eu nu mai pot de durere dupa 8 ore

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanDrg):

La mine s-au mărit cu 100 lei net și rotunjirea bonului de masă la 20 RON. Nici asa nu e cine știe ce, dar nici fără loc de munca nu poți sta. Spre exemplu eu am muncit mulți ani fără contract de muncă, acum ce m-am angajat și eu mai serios. Când am mers la medicul de familie să îmi scot adeverință prin care să se adeverească că sunt apt de muncă, ghici ce : nu figuram ca asigurat și pentru o hârtie de 15 cm m-a pus să plătesc 90 lei. straight face Sincer, ar trebui să îți bagi mințile în cap că mai apoi anii trec, vine vremea să ieși la pensie și ce acte prezinți acolo? Cu toate că salariul nu este mare waw, cu toate că am parte de colegi pe care îți vine sa ii bați, dar nu am de gând să plec recent. E rău când nu ai loc de muncă cu contract legal. Asta dacă nu cumva ai să plătești din buzunar vechimea în muncă. Am auzit că se poate.