| medda a întrebat:

Spun unii ca virusul gripei porcine a fost creat in laborator prin combinarea tulpinilor de virus de la animale cu cele umane si este una din armele biologice folosite impotriva oamenilor. Voi ce credeti? Referitor la gripa porcina am gasit un blog dragut.Cititi si voi: http://mariusbojor.blogspot.com/......-foto.html

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu cred ca a fost creata in laborator si am argumente stiintifice in aceasta directie.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu e nici un complot. Uite si un exemplu: Gripa Spaniola a fost data de un virus aviar. Daca cineva ar vrea sa creeze un virus in laborator, un virus gripal ar fi cea mai proasta alegere. Virusul gripal are informatia genetica stocata pe ARN, asta il face foarte susceptibil pentru mutatii. De asta si se face vaccinul anti-gripal in fiecare an, si se tot zice ca vaccinul de anul trecut nu mai e bun si pentru anul asta. De asemenea, virusurile gripale umane si cele animale, se pot combina si face schimb de material genetic, doar prin infectarea aceleiasi celule.
Daca ai sa te uiti unde a aparut gripa porcina si a inceput epidemia/pandemia (ma refer si la prima aparitie a gripei procine din 1976, si la pandemia actuala) ai sa vezi ca e vorba tocmai de locatii unde igiena e precara, iar contactul intre animale si oameni e foarte strans (cocina procilor perete in perete cu casa).
Uite aici un site care are si updaturi cu situatia gripei porcine la nivel mondial si national:
http://jurnal.medicalnews.ro

| cretzufinish a răspuns:

Eu cred la fel.
Tare de tot poza rolling on the floor

| bunicuta55 a răspuns:

Da

| medda explică:

De acord cu tine gyzzard in ce priveste combinarea virusurilor, dar odata contaminata o persoana, este suficient.Aceasta transmite mai departe la o alta si tot asa mai departe.Pentru transmiterea virusului pandemic nu e necesar sa fie tansportat intr-o eprubeta, geanta, plic, sau orice altceva ci odata cu persoana infectata, fiind cel mai usor mod de a raspandi si cel mai nebatator, fiid nedepistabil la timp, iar acea persoana sau grup infectat putand fi pregatit ca voluntar in raspandirea virusului, cum au fost atatea alte exemple de oameni care au produs nenorociri, dezastre, folosindu-se pe ei insisi ca arme. Uite de curiozitate ca o confirmare la ce spuneai privind ponderea extinderii pandemiei virale, am dat cautare pe google sa vad cum e raspndit virusul in lume si spre marea mea uimire la sfarsitul lunii iunie 2009 cel mai mult(sute de cazuri) era rasspandit in tarile cu un nivel de trai mai ridicat din America, din Europa, infime sau deloc in tarile mai putin dezvoltate unde conditiile de igiena sunt mai precare si raspandirea ar fi trebuit sa fie mai mare, tari din Orientul Apropiat, Africa, mai mult in Egipt, numarul lor fiind in crestere.Eu personal nu cred nici o varianta, nici pro, nici contra, deoarece mai am nevoie de informatii. Dar indiferent daca a fost preparat sau declansat pe cale naturala e totusi o problema majora asa cum reiese din http://www.stiriazi.ro/ziare/cuvinte/stiri-despre/gripa-porcina/