| Alex_6294 a întrebat:

Spuneti-mi si mie, va rog frumos, cum sau cu ce, se trateaza conjunctivita, cine imi spune, ii dau FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cel mai bine la medic se trateaza.
Uite aici ceva, poate te ajuta:
http://medlive.hotnews.ro/......13-00.html
Te pup!

| giony54 a răspuns:

Se fac inhalatii cu ceai de musetel si se ia OxyMax 10 picaturi si se bea cu apa plata ca sa oxigeneze ochiul, si nu da cu mana murdara la ochi sau cu servetele parfumate care irita ochiul.Produsul este aici www.mypurnutrition.com/produse/.

| Fiona35 a răspuns:

Mai intai cauta pe google daca chiar ai asa ceva iar dupa du-te la un medic.

| minnie20 a răspuns:

Conjunctivita bacteriana se vindeca adesea in cateva zile dupa aplicarea unui colir antibiotic. Este necesar sa se faca aceste spalaturi de 4-6 ori pe zi.

Conjunctivita de origine virala se trateaza cu o solutie antiseptica, care se aplica de mai multe ori pe zi, pentru a decontamina ochiul. De asemenea, se recomanda adesea si produse anti-inflamatorii pentru a scapa de jena neplacuta din ochi.

Tratamentul conjunctivitei alergice este adesea mult mai delicat. In primul rand, medicul iti va recomanda sa renunti la produsul cu potential alergen pe toata durata tratamentului pentru a evita riscul suprainfectiei. De asemenea, dupa ce medicul va stabili care a fost alergenul vinovat iti va recomanda un colir antihistaminic pe care sa-l folosesti de cateva ori pe zi pentru a indeparta simptomele.

In toate ce cele trei cazuri, este indicat sa respecti intreaga durata a tratamentului, pentru ca boala sa nu recidiveze.Nu incerca sa-ti tratezi acasa ochiul cu diverse solutii, pentru ca risti sa-ti agravezi afectiunea si sa ramai chiar cu sechele.

| diablo86 a răspuns:

Du-te la doctor si intreaba de niste pastile.