| kitisupercool a întrebat:

Spuneti-mi va rog cateva beneficii ale unei alimentatii sanatoase si cateva dezavantaje/riscuri ale unei alimentatii nesanatoase(tip fast-food)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Alimentatie sanatoasa/ avantaje:
- stare generala de bine
- energie
- organism sanatos
- piele frumoasa, elastica, curata
- par stralucitor, rezistent, des
- unghii rezistente, puternice
- imunitate de invidiat, nu se mai prind racelile si infectiile de tine
- capacitate de autovindecare a organismului crescuta (spre exemplu in cazul taieturilor)
- somn mai linistit (alimentele grele se digera greu si dau insomnii)
- respiratie proaspata
- dinti si oase rezistente
- rezistenta la efort (fizic si intelectual)
- minte mai limpede, memorie si atentie bine "dezvoltate"
- corp subtire, armonios, proportionat

Mancare nesanatoasa, dezavantaje:
- Stare generala proasta
- oboseala accentuata
- sistem digestiv incarcat, balonare
- imunitate scazuta
- intestine afectate(colon iritabil), probleme cu stomacul(gastrite, ulceratii)
- scaune urat mirositoare
- acnee si alte afectiuni ale pielii
- unghii casante si par rar, subtire, gras
- lipsuri in organism
- oase casante
- dinti sensibili
- insomnii
- probleme cu inima
- probleme de respiratie
- alergii
- capacitatea de concentrare scade
- obezitate
- probleme de fertilitate
- halena
- depresii

Ar mai fi si altele, dar nu-mi vin acum in minte. Pe scurt, am zis ce-am avut de zis.

2 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Pai ce sa mai zic ...pe langa faptul ca de la mancarea tip fast-food poti sa te ingrasi se pot intampla lucruri multr mai rele care pot sa iti puna sanatatea in pericol si anume nivelul ridicat al colesterolului ( grasimea din sange ) care se depune pe vasele de sange si la un moment dat se vor desprinde bucati mai mari si vor" bloca" si bine-nteles calitatea sangelui!

| Trălălău a răspuns:

Pai ca sa ai o alimentatie sanatoasa nu trebuie sa mananci fast-food daca mananci rar nu se va intampla nimic, sa consumi multe legume, sa bei cel putin 2 litri de apa pe zi poti sa mananci carne dar nu cu multe grasimi (peste alb, carne de vita) sa mananci mult supe ajuta la sanatate si sa eviti sa bei suc acidulat sau daca bei bea unul fara acid si bea putin. funda?