| rukimika a întrebat:

Spuneti-mi, va rog, de la lapte te ingrasi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Laptele degresat are cele mai puține calorii!
Pa, pa.

| Zazu a răspuns:

Da,te ingrasi, daca bei cantitati industriale, numai ca laptele este si indigest, ar fi bine sa nu bei mai mult de doua -trei cani pe zi.Contrar mitului-bea lapte pentru ca are calciu si ajuta la..." ti-as spune sa nu exagerezi cu laptele, fiinta umana prin natura ei are intoleranta la lapte.In jurul varstei de 3 ani incep sa dispara enzimele care ne fac sa putem digera laptele,asa ca, daca vrei sa asimilezi calciu pentru o anumita problema(ruperea unghiilor, probleme osoase etc)mananca verdeturi.

| BOOBZen a răspuns:

Eu am citit la un articol ca laptele ajuta la slabit, acum nu stiu cat este de adevarat, uite aici linkul :http://www.perfecte.ro/diet-health/5-bauturi-cu-care-poti-sa-slabesti.html
Eu nu beau laptele decat dimineata, si am mai citit ca este bun pentru hidratare atunci cand faci multa miscare.Eu te-as sfatui sa bei lapte degresat sau semidegresat.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Ma gandesc acum, daca exista un aliment care sa nu ingrase, adica care sa nu contina grasimi sau carbohidrati; orice aliment contine grasimi sau carbohidrati dar acum depinde de fiecare cum le foloseste ca sa nu le consume. Si fructele, legumele si grahamul, si ele contin grasimi dar in cantitati mici care le ia corpul pentru a efectua procesele involutare (bataia inimii, reflexe...). Si laptele contine grasimi de la 0, 1 % grasimi, 1, 5% si 3, 5% dar daca tu faci miscare (adica nu stai pe scaun sau in pat toata ziua) nu vei avea nicio problema, adica macar sa mergi zilnic cel putin jumate de ora pe jos (sa folosesti energia) sau daca e sa faci si un sport e deja prea bine.
Deci laptele nu ingrasa daca ai manualul de utilizare (miscare zilnica).

| iFollowRivers a răspuns:

Nu, doar daca e f gras.

| firedeaths a răspuns:

Da, de ex, apa nu are calorii, dar laptele are. Dar nu iti face griji, ca nu are multe... poti sa bei.

| mika a răspuns:

Dahee hee depinde de cantitate

| Candace a răspuns:

Da, dar daca este din acela degresat nu se cunoaste.D epinde si la ce ora il bei si cu ce il combini.

| LordCronos a răspuns:

Laptele nu ingrasa. happy E bogat in Calciu(oase) si Fer(creier).

| Zaho a răspuns:

De la laptele gras, da, dar de la laptele degresat nu. Desi laptele mai gras are un gust mai bun daca iti place laptele si nu vrei sa te ingrasi bea lapte degresat. Sper ca te-am ajutathappy.

| Mihai_Tiberiu_1998 a răspuns:

Daca are 0% grasime nu ingrasa