| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi va rog.ma mananca pielea.nu am nici un semn nici rana nimic.am fost diagnosticat cu pitiriazis vesicolor. ce este si cum se vindeca? ati avut asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pitiriazisul verzicolor e o infectie cu un parazit al pielii. Nu are treaba cu sistemul nervos. Uite cateva recomandari ca sa scapi de el:
Pitiriazisul se trateaza cu multa rabdare. Mergi la farmaci si cere un preparat care se numeste solutie pentru pitirazis. Sunt doua flacoane de solutie pe baza de sulf. Cumpara si sapun de sulf. Timp de minim 3 luni, spala-te de doua ori pe zi cu apa calda si sapun de sulf si da-te cu aceasta solutie pe absolut toata pielea. Daca faci pauza, chiar si o zi, tot efectul poate sa se naruie. Sotul meu a avut si timp de aproape 6 luni, in fiecare dimineata si seara, dupa dus, il ungeam cu cele doua solutii succesiv (dura cam 30 de minute repriza).

In plus: toate hainele care vin in contact cu pielea: maiouri, tricouri, chiloti, sosete precum si cearsafuri si prosoape trebuie sa fie albe si sa le fierbi cu detergent cate 30 de minute dupa fiecare utilizare. Prosoapele se schimba dupa fiecare dus, cearsafurile o data la doua zile. Tricourile, chilotii, sosetele de 2-3 ori pe zi. De cate ori folosesti cada (chiar si pentru dus) o speli bine cu Domestos concentrat. Nu umbli descult prin casa ci numai cu sosete.

Daca respecti aceste norme, vei scapa de boala. Nu e usor, dar nici

| mioara a răspuns:

Du-te la un dermatolog bun sau fa analizele[aceasta boala este pe sistem nervos]sau la un endocrinolog

| Ronin a răspuns:

Daca vrei, te pot programa la o sedinta de biorezonanta (in Bucuresti)
Medicul nostru iti va prescrie o schema de tratament cu produse naturiste.

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Pitiriasis vesicolor nu am auzit, dar eu am avut pitiriazis rosaces, pe care am luat-o la mare dintr-o piscina, deci este clar ca piscina nu a fost dezinfectata cum trebuie si am luat-o de la cineva care era compatibil la sange cu mine.Stiu ca am fost la doctor mi-a dat niste medicamente, numai stiu ce anume... dar mi-a dat si o solutie laptoasa mentolata sa ma dau cu ea.Acea solutie mentolata mi-a facut bine, pentru ca mi-au trecut mancarimile acelea ingrozitoare.

| eumi a răspuns:

Urmeaza sfaturile unui dermatolog bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Meriti bataie

| adnana_8488 a răspuns:

Tinea versicolor (cunoscuta si sub numele de pitiriazis versicolor) este o infectie a pielii produsa de o ciuperca si este caracterizata prin aparitia mai multor pete mici, de obicei la nivelul tegumentului mai gras de la nivelul trunchiului (piept si spate). La acest nivel pielea are un aspect solzos, cu cruste, mai ales cand este usor gratata (scarpinata). Medicii specialisti descriu frecvent un aspect patat al trunchiului.