Întrebare recomandată | Danielaaa22 a întrebat:

Stau 10 ore pe zi in picioare. Din cauza asta, ma dor foarte tare picioarele. As putea sa fac ceva sa calmez durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ori problema de circulatie ori ceva gen de reumatism.Necesita tratament sub orice forma.Pe langa astea, baile sant bune, si chiar fa-ti timp pentru.o baie cu sare obisnuita macar la 2 zile, foarte bun pentru picioare obosite, si la culcare, maseaza o crema oricare pe talpi glezne si partea superioara a piciorului, si ia sosete de bumbac. Odihneste piciorul.Va fi greu 2-3 zile cat te obisnuiesti, dar merita.Sant diferite creme relaxante pentru picior obosit, si sant ciorapi pantaloni care stimuleaza circulatia venoasa.Asta ar ajuta, sa nu oboseasca piciorul asa tare, si ar ameliora simptomele.
Te pup!

12 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine ca pe durata celor 10 ore in care stai in picioare sa faci cateva exercitii la fiecare ora (flexii/extensii picioare, gambe, coapse), iar cand ajungi acasa baga-ti picioarele in apa rece/apoi alterneaza apa calda cu apa rece si apoi stai intinsa in pat, cu picioarele putin ridicate (pune o perna sub ele). http://www.i-medic.ro/......ngiectazia

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Să vin să i ti fac masaj vrei?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai pe tocuri la serviciu?

| Danielaaa22 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu stau pe tocuri...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Danielaaa22):

Dar un masaj tot ar fi bun nu?

| Danielaaa22 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Insisti? laughing)

| horia2012 a răspuns:

Nu face prostia sa-ti bagi picioarele in apa rece, daca nu a vrei sa te alegi cu altceva. Citeste aici:
http://www.acasatv.ro/......osite.html
ce de genul:
http://www.beautyminerals.ro/......-1345.html

| PVAAVU a răspuns:

Da cin` te pune sa stai 10 ore/zi in picioare? Nurofen Gel e solutia.

| Danielaaa22 explică (pentru PVAAVU):

Serviciul ma pune sa stau. straight face

| CorneliaC a răspuns:

Pai nurofen gel cred ca e solutia

| ale2000mi a răspuns:

Eu una recomand sa incerci sa nu mai stai atat in picioare, daca poti si sa mergi la undoctor, deoarece, sa iti recomande ceva potrivit. Pentru ca te dor picioarele exista o probabilitate sa ti se umfle venele, varice, cred ca sa cheama ( din cauza orelor state in picioare), sau altceva, dar pentru a nu inrautati situatia iti recomand un consult la un medic.

| UnNumeCiudat a răspuns:

Nu ai antrenament, o sa te obisnuiesti. un nurofen gel sau un masaj