| Dolwee a întrebat:

Hey salut, umm vreau si eu sfaturi de la voi, am dureri cumplite la gat, ieri nu ma durea atat de tare dar azi durerea s-a accentuat. Ce as putea face ca sa calmez durerea? nu masajul e raspunul am incercat ^^

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Foloseste local un unguent antiinflamator, poti incerca Diclac, de 3 ori pe zi. Daca ai peste 12 ani, poti lua si intern Diclofenac de 50 mg, cate 1 comprimat de 2 ori pe zi, dupa mese sau cu mult lapte.

| Georgy_Balan_1998 a răspuns:

Nu stiu cat de tare te doare dar pe mine cand ma doare misc capul in toate directiile incet si apoi bursc si imi trece desi e putin cam dureros dar dupa te simti mai bine.

| andreeamoan a răspuns:

Poate te-a tras curentul..incearca sa ti-l misti incet cateva exercitii ..sa-l rotesti incet sa-l apleci in fata si spate cat poti...iar daca nu trece cred ca trebuie sa mergi la doctor ...si pe mine ma durea si mi-a zis ca o sa fac spondiloza in spatele gatului ma durea si am inceput sa stau dreapta si sa fac exercitii cu capul si a functionat.