| Exilee a întrebat:

Stiati ca folosirea indelungata a displayului provoaca un impact negativ asupra sanatatii omului, indeosebi asupra ochilor?
Da, v-o spun din propria-mi experienta. ( in ceea ce ma priveste, recunosc in ultima perioada am exagerat mult prea mult).
Banuiesc ca toata lumea stie aceasta chestie, dar nu multi se si feresc.
Dar despre voi? Ati ajuns sa suferiti de miopie? Daca da, cum incerci sa-ti-o mai "diminuezi" ( stiu ca este greu, dar nu imposibil). Sfaturi? Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AwaZoh98 a răspuns:

Bineinteles! In privinta pc-ului, ochelarii nu-ti pot proteja ochii mai mult de 2 ore. Cand iesi afara la fel, trebuie sa ai protectie impotriva razelor UV.winking

Se stie ca ochii cu defectiuni de vedere sunt mult mai sensibili!winking

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De fapt orice lucru modern este rau pentru niste maimute coborate din copac
noi suntem adaptati ca sa fim culegatori si vanatori nu sa stam in fata unui pc ore intregi apoi ne trezim cu boli de inima, ochii etc

| doctorandus a răspuns:

Nu crede toate prostiile pe care le citesti pe internet.

| Exilee explică:

A si inca ceva, nu vreau sa fac operatia cu laser

| AwaZoh98 a răspuns:

Singura solutie ca sa diminuezi miopia este sa porti permanent ochelari de vedere!winking

| Exilee explică (pentru AwaZoh98):

Stiam asta...DIn cate am inteles se poate diminua si daca diminuez lucrul la computer, activitati cu prietenii in natura etc...

Chiar si de se va diminua cu 1 *10^-10 % tot este cevawinking

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Exilee):

Bineinteles! In privinta pc-ului, ochelarii nu-ti pot proteja ochii mai mult de 2 ore. Cand iesi afara la fel, trebuie sa ai protectie impotriva razelor UV.winking

Se stie ca ochii cu defectiuni de vedere sunt mult mai sensibili!winking

| AwaZoh98 a răspuns:

Multumesc frumos pentru funda! happy