| together4ever a întrebat:

Stie cineva ce pot sa fac ca sa nu imi mai scada vederea? Am deja -2 dioptrii si nu imi place sa port ochelari, si cu trecerea timpului vad tot mai slab. Poate niste exercitii pentru ochi sau reguli. Ms,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Este bine sa te uiti la ceva aflat la o distanta mai mare, de exemplu, ajuta, daca te uiti pe geam cate 10-15 minute o data la o ora de stat pe calculator - asa mi-a spus oftalmologul meu. thumbs up Si trebuie obligatoriu sa porti ochelari, chiar daca nu-ti place (altfel va fi tot mai grav). Succes!winking

4 răspunsuri:
| loredanna a răspuns:

Daca nu iti place sa porti okeleri foloseste lentile de contact, sau operatia cu lasek.eu am -3, 50 la amandoi oki si ma gandesc serios la o operatie. dureaza doar 15 minute si te ajunge cu tot cu consultatie, drum daca nu esti din bucuresti vreo o mie jumate Euro.dr.radu iulian burcin e un dr de nota 10.raduburcin@yahoo.com. ajunge 2100 ron per ochi

| z8 a răspuns:

Da-mi mesaj cu adresa ta de mail si eu o sa-ti dau forward la niste mailuri pe care le-am primit legate de tema asta.

| ily kim nam gil a răspuns:

Ai breton? daca da incearca sa renunti la ca nu face bine la ochihappywinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti place sa porti ochelari, bine, dar lentile de contact de ce nu incerci la recomandarea medicului oftalmolog? Eu port -2 dioptrii de vreo 10 ani, pentru distanta, am ochelari si vederea nu mi-a mai scazut deoarece ii port atunci cand am nevoie. Sfaturi? sa stai cat mai putin la Tv si la calculator daca nu vrei sa porti ochelarii, trebuie sa eviti oboseala ochilor, sa nu ii fortezi execitii nu ai de ce sa faci, caci nu ai strabism!
Sanatate multa