| Phenian a întrebat:

Stie cineva cum pot vindeca de neatentie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pe cine sa vindeci?

| RAY a răspuns:

E ceva normal,uman,nu suntem roboti,avem nevoie de socializare, te a stii cineva de existenta noastra, a fii robot viata chiar nu ar avea sens, dar in gasca, nu arentie virtuala, #ieși din casa#

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Atenția are în spatele ei motivație, să ai un motiv pentru care să fii atent. Astfel nu există neatenție ca ceva care este nevoie să fie vindecat. Deci ar trebui să te întrebi, cum mă pot vindeca de lipsa de motivație. Pentru asta ar trebui să analizezi ce anume te motivează cu adevărat, și ce anume te obligă să faci ( să fii atent) lucruri pentru care nu ești motivat. De aici rezultă o problemă de integrare, adică cum ai ajuns să trăiești ceva incomplet, care nu face un corp întreg cu tine. Poți astfel să fii la școală fără nici un chef să înveți lucruri care nu te interesează, să fii la un loc de muncă unde munca nu îți place, sau să fii într-o relație la care nu îi mai găsești sensul. Sau la volan, răpus de oboseală, și din neatenție să faci un accident. Astfel, în fiecare din aceste situații, lipsa atenției, a motivației de a fi atent este diferită, și necesită de fiecare daă altă abordare, alte remedii, reparații.

| Iote a răspuns:

Cu apa rece si doua palme.
Te concentrezi, nu te gandesti la altceva.

| dinaprilie a răspuns:

Daca ai ADHD singurul tratament pe care "ei" il recomanda sunt pastilele.

| Olsen a răspuns:

Mergi la un medic, nu cauta aici răspunsuri, ca nu sunt medici.
Consuma multe nuci pana mergi la doctor și ciocolata amăruie dar nu des.
Poți încerca și ginkgo biloba.