Întrebare recomandată | ella7emma a întrebat:

Stie cineva cum sa imi accelerez metabolismul/ce sa mananc ca sa il accelerez? De 2 ani am inceput sa ma ingras,am inceput sa fac sport dar degeaba,de cand eram mica fac un sport,ultima data am facut handbal, m-am ingrasat mai tare, nu in kg, in grasime. Am aproape 14 ani si 150. Nu vreau sa slabesc ca nu ma judeca lumea sau din motive d-astea penibile,vreau sa slabesc pentru ca obosesc foarte tare de la un timp, vreau sa am o viata mai sanatoasa si normal ca vreau sa arat mai bine si am mai multe optiuni de imbracaminte, nu ma simt bine in corpul meu, vreau sa ard grasimea de pe abdomen.
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| EaEmma a răspuns:

Buna ziua! Cel mai bine ar fi sa consulti un nutritionist.Pe langa sport, trebuie sa ai si o alimentatie echilibrata.(5 mese pe zi: 3 mese principale si doua gustari, la un interval de trei ore)

| LPCTSTR a răspuns:

Vad ca nu ne spui absolut nimic de alimentatie, lucru pe care fie il ascunzi, fie nu esti constineta ca te afecteaza.
Consulta un nutritionist, nu TPU.

| ella7emma explică (pentru LPCTSTR):

Am vorbit cu parintii mei despre nutritionist si nu au fost de acordcrying

| LPCTSTR a răspuns (pentru ella7emma):

Atunci regleaza-ti alimentatia.
Ar fi util daca ne-ai spune ce mananci zilnic.

| ella7emma explică (pentru LPCTSTR):

Nu mananc mult,dar mananc seara si lucruri nesanatoase,cartofi prajiti,inghetata,chipsurisenvisuri cu salam,asta e tot ce am mancat zilele astea,mai exact toata vara,nu imi plac foarte multe lucruri,am incercat sa mananc mai normal,adica lucruri care nu imi plac si mi-a venit sa vomit, stiu ca nu este absolut deloc sanatos ce mananca, d aia vreau a slbesc si sa am o viata mai sanatoasa, nu imi plac legumele, doar castravetii si cartofii, la fructe imi plac bananele si merele.

| MagicOneT a răspuns:

Obezitatea nu ar trebui sa reprezinte un motiv de ras, dar asa sunt oamenii. Daca spui ca nu reusesti sa-ti convingi parintii in legatura cu un consult de specialitate, ai putea sa vorbesti cu medicul de familie, el poate gasi o solutie, eventual iti poate da anumite sfaturi.

O buna parte din populatie inregistreaza pierderi de greutate atunci cand renunta la dulciuri (absolut tot contine zahar) si fainoase (de la paine, la spaghete, la produse de patiserie etc.). Ai putea sa incerci, nu este imposibil.

In acelasi timp, ar fi bine sa renunti si la prajeli, ca idee, degeaba mananci un kg de banane, mere, castraveti, daca mai devreme ai mancat o saorma mare, nu se anuleaza reciproc.

Inca un sfat, incearca sa reduci treptat din toate, nu de maine nu mai pui zahar in gura, reduci treptat, asa o sa ti se mai reduca si pofta.

Mult succes.

| LPCTSTR a răspuns (pentru ella7emma):

"De 2 ani am inceput sa ma ingras, am inceput sa fac sport dar degeaba"
"vreau sa am o viata mai sanatoasa"
"normal ca vreau sa arat mai bine"
"nu ma simt bine in corpul meu"

Ehem... "vreau sa am o viata mai sanatoasa"?! "stiu ca nu este absolut deloc sanatos ce mananc"?
Deci esti constienta ca mananci "lucruri nesanatoase", dar ai mancat in continuare... "mai exact toata vara"?!
Iti bati joc de mine? Ce om in toate mintile mananca seara porcarii, fiind constient ca ii dauneaza; si nu c-ar manca o zi pe saptamana, ca restul, ci in fiecare zi de vara?!
Esti macar constienta ca ti-o faci cu mana ta?

Pai... ce sa-ti spunem noi de nutritioniti si diete cand tu nu respecti o regula esentiala: fara mancare dupa ora 6/7.
Nu c-ar fi cine stie ce restrictie, nimeni nu te obliga sa nu mananci seara, insa uite ca la mine, impreuna cu un program strict de alimentatie, am ramas timp de 3 ani in jurul aceluiasi numar cu doua cifre: 86 de kilograme, desi obisnuiesc sa ma ingras in nestire.

Ce trebuie sa faci acum, caci trebuie neaparat sa faci ceva, este asa: nimic dupa ora 7, nici suc, nici inghetata, nimic, numai apa; desert numai dupa mese (+ o gustare intre mese, insa asta ar insemna orice nu este desert/snack); cartofi prajiti o singura data pe saptamana! O SINGURA DATA, eventual, deloc. Mai bine fierbi cartofii si mananci un piure cu 2 felii de salam maruntie/un cremwurst fiert/ou fiert/etc. trebuie neaparat sa faci trecerea de la prajit la fiert: ou, cartofi, carne, etc.; pune-ti parintii sa iti faca supe, ciorbe, orice nu tine de preparare cu cantitati biblice de ulei.
Asta iti va spune si nutritionistul... daca nu era deja destul de "la mintea cocosului".

Nu-ti trebuie TPU, in opinia mea, ca sa iti dai seama ca ce mananci nu este ok, ci simplu bun simt asupra ta si a corpului tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu ai nevoie sa iti accelerezi metabolismul, ai nevoie de dieta. Si prin dieta nu ma refer la bazaconiile din reviste: dieta cu merdele, cu pepene, cu mamaliga. Ma refer la deficit caloric. Adica sa mananci cu 300-500kcal mai putin decat acum. Nu e greu deloc. Acum "14 ani si 150" m-a lasat cam confuz. 150kg sau 1, 50m? Daca e 150kg Doamne...nu e ok, dar si la 1, 50m inseamna ca nu esti foarte inalta si se vede destul de tare grasimea. Alteceva, nu exista "sa arzi grasimea de pe abdomen", grasimea cand o arzi o arzi de peste tot. Tu cand te uiti la o persoana mai slaba crezi are mai putina grasime doar pe abdomen? Nu, are mai putina grasime si pe picioare, pe brate, asa merg lucrurile. Mancatul seara nu e in sine rau, ca nu are mancarea mai multe calorii dupa o anumita ora, sfatul asta vin din cauza ca seara ai o tendinta mai mare de a nu fi disciplinat. Si e clar ca tu nu ai fost sub control. Sa mananci sanatos e la mintea cocosului, cat mai multe salate, legume, fructe, ca au putine calorii, apa cat mai mult. E clar ca prajelile si tot ce are ulei nu e ok(uleiul are 9 calorii pe gram), e clar ca soriciul nu e bun, ca zaharul nu e bun. E foarte intuitiv. Chiar daca e greu la inceput, ce ai sa faci? Sa stai toata viata pe cartofi prajiti si inghetata? Orice schimbare este grea. Din mancarea sanatoasa alege ceva ce iti place, sau macar iti displace mai putin si tine-te de ele. Cauta pe yt, Andu Preda, Greg Doucette si invata nutritie. Nu ai nevoie de nutritionist sa stii ca dieta ta nu e buna. Nu inteleg cum poti sa te ingrasi constant 2 ani fara sa faci ceva serios in legatura cu asta, dar asta, incepi acum. Dar trebuie sa ai si un scop.

| ella7emma explică (pentru anonim_4396):

Ma grabeam si am scris gresit, am 1, 50 m si 50 kg, multumesc pentru sfaturi

| Cksihja a răspuns:

1,50 și 50 de kilograme greutate e ok din ce ai spus cred că ar trebui să renunți la zahăr, zahărul este digerat extrem de repede și rămâi instant fără energie motiv pentru care obosești, antrenează-te ca să capeți rezistență.

| EaEmma a răspuns (pentru ella7emma):

Buna!
Atunci incearca tu, sa te adaptezi la un stil de viata mai sanatos, sa ai o viata echilibrata.Reduce cantitatea de alimente procesate, de zahar, carbohidrati albi sau rafinati si de alcool.Include in alimenatatia ta zilnica mai multe legume, zarzavaturi si fructe, si alege surse diversificate de proteine (peste, pui de tara, legu­me boabe, nuci, seminte). Hidrateaza-ta!( 2 l apa pe zi )
Hidratarea este esentiala pentru sanatatea organismului, ajuta la eliminarea toxinelor din organism, imbunatateste functia creierului, energizeaza muschii, controleaza cresterea in greutate si echilibreaza temperatura corpului.
Succes!

| Dana2103 a răspuns:

Il accelerezi daca bei multa apa si reduci caloriile
Iarasi, un regim bogat in proteine ajuta in sensul asta si sa consumi carbohidrati complecsi, nu rafinati