| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Cand eram mai mica radeau multi de mine ca eram "exagerat de slaba". Pana la 13 ani am fost foarte slaba. La 10 ani aveam 1.50h si 33kg, la 13 ani aveam 1.65h si vreo 47kg. Atat imi amintesc de cand eram mica. Pana la 13 ani mancam mult si nu puteam sa ma ingras si voiam foarte mult pentru ca ma afecta ce ziceau colegii si ca radeau de mine. Si cum m-am ingrasat? Mancand timp de o luna in fiecare zi o ciocolata, band tot in fiecare zi un suc lipton sau fuzetea, dar sticla mare, uneori mancam mai multa ciocolata, uneori si inghetata. Dar dulciuri mancam pe la ora 17. Mancare sanatoasa mancam cam asa: vreo 2 castroane destul de mari de ciorba in decursul fiecarei zi, deci nu unul dupa altul. Problema e ca eu le umpleam cu paine la propriu. Foloseam un sfert, aproape o jumatate de paine la o masa. Cand nu aveam ciorba, mancam ce era. De ex, pilaf sau paste, pe care le mancam in cantitati mari. Si cam asa m-am ingrasat eu 5 kg intr-o luna, dar cam nesanatos. Mi-a placut rezultatul oarecum, era o diferenta fata de cum eram la 47 de kg. 2 ani de atunci am mancat ciorba in cantitati mari cu vreo treime de paine in ciorba. Asta de o data sau 2 ori pe zi. Tin sa mentionez ca numai ciorba o mancam cu paine. In afara de ciorba, mancam mazare tot cu multa paine. Cantitatea de dulciuri am micsorat-o dupa aceasta luna. Dar cea mai mare problema e ca dupa luna asta am facut celulita, vergeturi si am pus in burta. Mi-am stricat corpul intr-un fel.

Acum am 15 ani, acum 2 luni m-am lasat de mancat paine. Mananc ciorba goala, de fapt orice mancare o mananc fara paine. Dulciuri mananc mult mai rar. Asta pentru ca vreau sa slabesc tot ce am pus atunci nesanatos pe mine. Eu nu am slabit treptat, am slabit brusc intentionat. Adica incepusem sa mananc numai fructe si legume, ma infometam, mai mancam si ce facea mama dar luam castroane mai mici si le umpleam doar jumatate. De la 57 de kg am ajuns pana acum la 47. Spun 57 si nu 52 pentru ca m-am ingrasat si in decursul acestor 2 ani. Desi am 47 kg, tot am burta. Nu mi-a scazut aproape deloc. Tin sa mentionez ca nu fac sport, nici macar nu prea ies din casa.
Cred ca m-am distrus, adica acum ma ingras repede si slabesc repede. Ma umflu in burta de la cam tot ce mananc. Inainte ma chinuiam sa pun pe mine, acum pun repede. Vreau sa-mi dati va rog frumos niste sfaturi. Sport nu fac pentru ca ma dor oasele, desi am covor pufos si obosesc imediat. Vreau sa scap si de burta, celulita parca nu mai am chiar asa cum aveam. Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La varsta ta este extrem de important CE mananci!
Burta ta este marita fiindca mananci cantitati mari deodata. Mananca de 5 ori pe zi, dar cantitati mai reduse deodata (altfel ti se largeste stomacul si vei avea senzatia de saturare dupa tot mai multa mancare)!

Este foarte important sa introduci mult calciu in organismul tau, pentru intarirea oaselor!
Trebuie sa stii ca, dupa varsta de 20 ani, calciul se depune in oase tot mai greu, iar cantitatea va scadea la fiecare nastere, respectiv la menopauza!
Daca nu vrei sa ai probleme mari cu ruptul oaselor, acum este perioada sa te intaresti.
Pentru asta trebuie sa consumi cat mai multe produse lactate de calitate (facute din lapte adevarat), respectiv sa consumi si fructe care contin magneziu, fosfor si flor (un asemenea fruct este coacaza neagra, din a carui sirop poti sa te incarci foarte bine cu necesarul de minerale).

Nu ar strica sa faci si miscari de gimnastica, care scad abdomenul si intaresc musculatura.
Ar fi foarte bine sa mergi in drumetii cu familia, prietenii, sa umblii pe jos minim 3-5Km zilnic, etc.

| alina2k18 a răspuns:

Adica tu vrei sa pui din nou grasime dar pe stil sanatos laughing
Grasimea se vede nasol oricum ar fi eawinking
Du-te la sala daca vrei sa arati bine si sa fii fitwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Accepta-te asa cum esti, altfel mergi la un psiholog ceva. Poti manca paine, dar 2 felii pe zi si sa fie integrala. Fructe, legume, cereale integrale, plante cu frunze verzi. Supraalimentarea este o cauza a mortalitatii.
Esti copil, de ce te preocupa la varsta ta silueta? astea-s probleme de adulti. Da-i dracu pe aia care radeau de tine, nici nu mai vorbi cu ei.

| Miruna7975 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba ca nu ma accept cum sunt, dar daca e loc de mai bine, de ce nu? La varsta asta pe toti ii preocupa frumusetea si e normal, doar nu oi sta cum sunt acum. Plus ca acum hainele imi sunt mai mari. Doar nu oi sta cu blugi zici ca sunt luati c"ca sa-mi vina si la anul". La vremea aia ma dureau enorm mistourile altora.

| Miruna7975 a răspuns (pentru Miruna7975):

Tu nu stii prin ce am trecut in generala...
Dar cum adica, pot sa mor daca mananc mai mult? Dar nu cantitati de alea uriase.
Cam 4 castroane/farfurii pe zi pline, dar sanatoase.

| anonim_4396 explică (pentru Miruna7975):

Asa cum ai auzit, supraalimentarea e nesanatoasa.

| Miruna7975 a răspuns:

Am uitat sa spun ca incepand de luna viitoare vreau sa ma ingras din nou, sa ajung la cam 60 de kg dar sanatos fara niciun fel de dulciuri. Scopul meu a fost sa mi elimin kg nesanatoase si sa le inlocuiesc cu unele sanatoase, eu vreau sa am o greutate normala, nu sa fiu subponderala cum sunt acum.

| Miruna7975 a răspuns:

Si de luna viitoare vreau sa mananc mult dintr o data, adica vreo 4 mese pe zi, dar fara paine, ci goale. Nu sa ma ingras treptat, ci brusc

| Lizarazu139 a răspuns:

Te dor oasele cand faci sport pentru ca o perioada lunga nu ai miscat si s-au atrofiat muschii. Trebuie sa incepi usor usor. Incepe cu activitati afara ca e vremea super. Gen sa te plimbi prin parc 2 ore. Sa joci batminton. Sa inoti cand mergi la mare/piscina (nu sa plutesti cu salteaua).
Cu burtica, e greu, asa e conformatia corpului. Incepe cu abdomene, 10 pe zi. Si in timp creste numarul (sa fim realisti, nu o sa ajungi la 100 intr-o luna, dar daca ajungi la 20 pe zi fara sa simti ca lesini e perfect).
Si cu ingrasatul, mai bine nu faci asta intentiontat, vine cu varsta. Nu stiu/inteleg de ce vrei asta, dar la 1.65 47kg e foarte bine, ajunge.