| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva cum se neutralizeaza "aburii", mirosul substantei cu care se face imbalsamarea?
Am o familie in vecini care lucreaza la o firma de servicii funerare. De cate ori au imbalsamari si vin acasa cu hainele de la serviciu, pana le spala se umple blocul de miros. Iar copilul meu are simptome ca de intoxicare. Am fost cu el la urgente de 3 ori, asta a fost diagnosticul si ne-a trebuit mult timp pana sa ne dam seama de la ce este.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca e o eroare de diagnostic, nu este posibil sa se intoxice din atat. Si eu lucrez la morga si colegii mei care au copii si stau cu ei mult mai mult decat sa sta copilul tau cu vecinii. Nici un copil nu a avut probleme.

| Itanul a răspuns (pentru Brigaela):

Atunci spuneti-mi un diagnostic la simptomele:
-il inteapa pielea in jurul gurii si al nasului, la gura chiar se inroseste.
-se sufoca.
-spune ca il doare stomacul de parca ar fi baut acid sulfuric.
-ochii lacrimeaza.
Plus niste analize facute la SMURD. Am facut teste de alergie, nu are alergie la nimic.
Totul se intampla cand se simte acel miros intepator. Si vine pe langa tevi, pe la usa,... mereu dupa amiaza sau seara cand se intorc de la lucru.
Deschid toate geamurile se aerisesc, se calmeaza. Cum le inchid, reapar simptomele. Nu, nu e de la mine. Pe casa scarii e mult mai rau.

| Brigaela a răspuns (pentru Itanul):

Eu nu am examinat copilul si nu pot sa dau diagnostice, mai ale ca simptomele descrise sunt ciudate si par modificate. De exemplu, nu cred ca un copil sau un adut cu discernamant ar spune dureri ca atunci cand a baut acid sulfuric, fara sa fi baut vreodata acid sulfuric. Asta este declaratia unui bolnav psihic, cineva va influenteaza copilul cu rele intentii.
In alta ordine de idei, formolul, cu care se face imbalsamarea, nu se îmbibă asa rau un haine sau piele. Mirosul atat de intens trebuie sa aiba o alta sursa. Daca folosesc 6 ore formol si apoi stau 5 minute afara, mirosul de pe hainele, pielea, parul meu va fi extrem de slab, îl veti simti numai de la 10-15 cm, daca ma adulmecati atent. Este posibil ca copilul sa se intoxice cu ceva din scara blocului, dar fara legătura cu vecinii care fac imbalsamarea. Si cautati cine ii baga copilului in cap ideile cu acidul sulfuric. E fie un adult bolnav psihic, fie unul rau care isi bate joc de copil.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Adultul ala bolnav psihic e chiar aici de fata.
nu i suporta pe vecini si face pe baba afurisita cautand motive de cearta/impotriva lor.
o intrebare pentru dvs, ca doar sunteti doctor, daca era ceva de intoxicat, nu se intoxicau primii vecinii si copilul lor? sau ei sunt imuni si au intoxicat pe altii?

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

E posibil ca o anumita persoana sa fie mai sensibila ca altele. Dar nu se poate intoxica copilul unor vecini, asta e cert. Multi dintre colegii mei care stau zilnic ore intregi in formol au copii si nu i-au intoxicat, nici macar cand erau bebelusi cateva zile. Probabil altceva exista pe scara sau in subsol care intoxica acest copil si sunt acuzati imbalsamatorii, fiindca parintilor li se pare ca acestia fac o munca rusinoasa (desi nu e adevarat) si deci sunt un fel de paria

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Si eu stiu ca nu e rusinoasa absolut deloc meseria lor si ca rusinos e sa n ai cunostinte de chimie clasa a 7a. sper sa citeasca aglae tulea asta aka Itanul ceea ce ati spus si sa lase vecinii in pace. mi-e mai mila de ei decat de copilul lor.

| IIIshaneIII a răspuns:

Ai dai in judecata, mai ales daca copilul este in pericol, sa asi puna instalatie de ventilatie si cos de evacuare pana deasupra ultimului nivel al blocului daca vor sa asi practice in continuare meseria

| emilitalia a răspuns:

Nu cred ca ai sa poti neutraliza mirosul de formol. Normal ar fi sa inteleaga ca nu toti suporta acest miros, mai ales copilasii. Discutati la sedintele periodice cu administratorul de bloc.