| feefeee a întrebat:

Stie cineva daca anticonceptionalele pot avea efecte adverse mai tarziu cand imi voi dori copii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

In mod teoretic, anticonceptionalele cresc vascozitatea sangelui (hipercoagulabilitate). Asta inseamna ca exista sansa sa se formeze mici cheaguri (trombi) care se pot depune la nivelul diverselor artere si sa produca leziuni ale organului respectiv. Prin acest principiu poate fi afectat uterul (ovarele fiind doua, sunt sanse mici sa fie afectate simultan, iar pierderea unui ovar cu pastrarea celuilalt intact pot duce la o viata fertila normala) si astfel sa duca la moartea acestuia (infact uterin) si la infertiliate. Sansele sa se intample asta sunt destul de mici, iar daca un doctor o sa te supravegheze periodic (hemograma e suficienta pentru a anunta un asemenea risc) sansele sa se intample acest lucru scad pana aproape de 0% (risc teoretic). Pe langa aceasta supraveghere se recomanda renuntarea la fumat, reducerea alcoolului, a consumului de grasimi, etc.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat le iei prescrise de ginecolog si te duci la consultatii ginecologice la 5-6 luni pe toata durata tratamentului, nu vei pati nimic rau.

| Kazimir a răspuns:

Slabe șanse. Sunt sigure și nu provoacă sterilitate.

| fanestefan a răspuns:

Nu cred ca dauneaza

| Danut_Doru_1974 a răspuns:

Cresc riscul de fibrom