| botosel a întrebat:

Stie cineva in ce consta un test respirator pentru astm?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

@Botosel,
Testul se numeste spirometrie --- este o metoda simpla (suflii intr-un tub! )prin care este masurata cantitatea de aer pe care o persoana o poate inspira si expira, intr-un anumit interval de timp. Numai bine!

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Spirometria este cel mai simplu test functional respirator care masoara cantitatea de aer intrata si esita din plamani. Acest test e util pentru diagnosticul dar si monitorizarea unor boli de plamani cu ar fi si astmul.

| CybeRAthlete a răspuns:

Nimic dureros din cate stiu de la o ruda... un stetoscop, niste aparate, chestionare si cam atat.
bafta si sanatate

| matrixismyname a răspuns:

Te pune sa sufli respectiv tragi din niste aparate, ca si cum ai da un alcool test. Doar ca trebuie sa si sufli.