| crazyromania a întrebat:

Stie cineva metode pentru regenerarea parului? Si cateva sfaturi pentru prevenirea caderii parului (ex. nutritie, solutii, etc.).
Cheers.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru regenerare si prevenirea caderii parului, aplica ulei de ricin(de preferat)sau de masline atat la radacina parului, cat si pe toata lungimea acestuia si lasa-l sa actioneze minimum 1 ora,dupa care spala-te pe cap cu sampon,de doua ori,si clateste bine.Fa lucrul acesta o data sau de doua ori pe luna.Din punct de vedere al alimentatiei,tot ceea ce trebuie sa faci este sa ai o alimentatie sanatoasa,echilibrata si diversificata,bogata in fructe,legume,lactate(care trebuie consumate des)si care sa cuprinda si carne, oua, etc.De asemenea hidratarea(minimum 2 l de apa/zi)este foarte importanta.Astfel nu vei avea nici-un fel de problema, nici din punct de vedere al sanatatii, nici din punct de vedere al caderii parului.Numai bine.

2 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

1 ou
coaja de ou plina cu ulei de masline
un sfert de castravete curatat

Amesteca oul, uleiul de masline si castravetele curatat. Intinde amestecul prin par, lasa timp de 10 minute, apoi clateste cu atentie. Pentru rezultate excelente de-a lungul anului, fa acest tratament o data pe saptamana.

| vasile911 a răspuns:

Eu am descoperit o metoda buna pentru regenerarea parului pe sit-ul http://follixin.ro/indesirea-tratament-pentru-caderea-parului. Nu-l folosesc demult dar se vad ceva modificari.