| AuraPop a întrebat:

Stie cineva o modalitate prin care se poate vindeca gastrita si stomacul deplasat (alungit)?
Am avut si helicobacter pilori si am urmat tratamentul recomandat de medic.
Am folosit Omez, Ranitidina, Famotidina, ceai gastric, de sunatoare, musetel, nu simt nici o imbunatatire. Acum vreau sa incerc ceai de salcam, despre care am auzit ca ar fi foarte bun.
Va rog sa-mi recomandati alte tratamente despre care stiti ca sunt eficiente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| greieras a răspuns:

Buna Aura. sunt Mirela asistent generalist medical pot sa te ajut cu un sfat-gastrita este afectiunea mucoasei gastice ce se prezinta ca niste rani datorita secretiei prea mari de acid clorhidric.se secreta prea mult atunci cand inervatia stomacala(nervi) este mai mare.deci un prim sfat este sa nu te superi prea des, incearca sa zambesti mai mult daca nu o faci. legat de alimentatie cred ca stii deja cateva rigori(fara:cafea tutun prajeli castravete ceapa sucuri acidulate tocatura gen sarmale ).te sfatuiesc sa iti schimbi putin orarul meselor incearca sa mananci PUTIN SI DES lucrul asta face cat o mie de tratamente pentru ca vei avea mereu ceva in stomac si acidul va actiona asupra alimentelor ingerate si nu asupra mucoasei stomacale. si sa nu uit, iti recomand sa nu fie nici o masa fara paine prajita pentru ca ea este foarte uscata si ajunsa in stomac absoarbe inamicul( acidul) si un urma digestiei pleaca in intestin si asa scapa mucoasa de el happy incearca sa tratezi cauza si nu efectul iar ca un medicament pentru asa ceva incearca Controloc (actineaza asupra celulelor specializate sa nu mai secrete acid atat de mult sunt si pastile inca intravenos este nemaipomenit. BAFTA sper ca ti.am putut fi de ajutor happy

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Reteta cu Aloee

Ingrediente

-500g Miere de mai pura
-300g lamaie
-300g aloee

Mod de preparare

-Se trece prin masina de tocat lamaile cu coaja
apoi aloeea, se amesteca cu mierea de mai si se pune
la macerat 14 zile la intuneric, in aceasta perioada
se mesteca de trei ori pe zi.
-Acum ca sa macerat se trece la frigider si se ia
cu 10-15min.inainte de mese cate o lingura.
-Efectul incepe sa se vada in 3-4 zile.
-In aceasta perioada se interzice, bauturile alcoolice
cafeaua si condimentele.

| AuraPop explică:

@GREIERAS: tin regim de ceva timp, nu consum nimic din ce ai mentionat la interzise, bineinteles ca mananc putin si des, altfel mi-e rau, iar in legatura cu stresul, oricat ne-am stradui, tot nu reusim sa ne ferim in totalitate!
Am sa-ti urmez sfatul in legatura cu painea prajita si Controloc!
Multumesc mult pentru raspuns!
@ONASIS: nu am de unde face rost de aloe si nici nu pot consuma lamaie pentru ca imi provoaca acid la stomac!
@LORA: am fost la mai multi medici, am facut si Endoscopie, si ecograf, analize, mi-au dat tratament, dar tot ma mai simt rau...nu pot sa merg zilnic la medic...