| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor.

Va rog din suflet sa imi recomadati un chirurg bun, despe care stiti ca face cu succes operatii laparoscopice pentru remisia simptomelor la pacientii cu boala de reflux gastro-esofagian.

Mai concret, fundoplicatura Nissen sau fundoplicatura partiala Toupet (pentru detalii, vedeti http://www.gabimatei.ro/laparoscopie-brge-hernie-hiatala /)

Am citit aici la Contact ca medicul respectiv este din Bucuresti (iar mama mea (pacienta care nevoie disperata de aceasta procedura) locuieste in Oradea; este extrem de slabita fizic si datorita depresiei severe abia o pot scoate afara in parc, iar drumul din Oradea la Bucuresti este foarte lung si obositor.

Puteti va rog, sa imi recomandati un medic din Oradea care face astfel de proceduri? Sau daca nu exista un astfel de specialist in Oradea, atunci un chirurg care face asa ceva in Cluj Napoca, Timisoara sau vreun oras apropiat de Oradea.

Mentionez ca luna aceasta se implinesti fix un an de cand mama mea (in varsta de 63 de ani) urmeaza tratament pentru boala de reflux gastro-esofagian, dar, din pacate fara nici un rezultat si singura ei speranta ar fi - se pare - aceasta interventie chirurgicala.

Mama mea a fost operata de pietre la fiere in februarie 2013, i-a fost indepartat colecistul, in urma caruia a ramas cu hernie hiatala, hiperaciditate gastrica, (gastrita), reflux gastro-esofagian.

Anul trecut a luat tratament cu Controloc, Venter, Motilium, Fiobilin, Nitromint, Maalox (lichid).

A incercat si Omez, Omeprazol, Ranitidina, dar si anticide (Rennie, Gaviscon, Carbocalm, Gastrocalmin - lua aproape zilnic), dar, zilnic geme de durere.

Anul trecut avea si helicobacter pilori si candida simultan. S-a tratat si in prezent nu mai are nici una din aceste boli.

Anul trecut a fost internata de mai multe ori, a schimbat si tratamentul medicamentos, a incercat si naturiste (in prezent ia tablete de Obligeana, ceaiuri de lemn dulce, roinita, patlagina, salvie) si de o luna i-a fost schimbat iar tratamentul. Ia 3 Motilium si 2 Nexium de 400 mg. (la recomandarea medicului), bea doar apa alcalina (cu PH de 9.5), mananca zilnic biscuiti (pentru a absorbi aciditatea), tine regim foarte strict (de cand a fost operata), nu fumeaza, nu bea deloc alcool, cafea, nu mananca grasimi, nici fructe acide, dar, degeaba. Zilnic geme de durere chiar si ore in sir.

Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Anume, singura speranta pentru ea este tratamentul laparoscopic pentru boala de reflux gastro-esofagian si este nevoie de un chirurg care sa faca aceste interventii (fundoplicatura Nisset sau Toupet).

Va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Anca_Lazar_1989 a răspuns:

Imi pare rau ca ti-ai spus aici problema si nu ai primit niciun raspuns. Din pacate eu sunt din Bucuresti si nu pot decat sa iti recomanda spitalul militar din Bucuresti unde sunt medici foarte bune pe toate specialitatile. Ai gasit ceva pentru mama ta la voi in oras? Sper ca da si va doresc multa sanatate!