| evelyne a întrebat:

Stie cineva vreo metoda naturista pentru bronsiectazie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Asa cum banuiesc ca stii bronsiectazia inseamna dilatarea bronhiilor mici si mijlocii.Problema e complicata(nu vreau sa te sperii)dar daca ai asa ceva tu sau cineva apropiat sper din suflet ca este(esti) tinut sub supravegere medicala atenta.Important e ca in aceste dilatatii sa nu se adune mucusul pentru a evita infectarile repetate.Se fac cure cu antibiotice primavara si toamna pe termen lung, dupa care pacientul se simte mai bine. Ti-as recomanda insa si fizioterapia pentru drenarea secretiilor, fluidizante ale secretiilor(acetilcisteina, carbocisteina etc)in aerosoli sau pe gura si nu in ultimul rand repetarea deasa a sputoculturii(examen de sputa)cel putin o data la trei luni pentru depistarea bacteriilor ce pot fi prezente in sputa.Remedii naturiste nu stiu sa existe doar ceva legat de intarirea sistemului imunitar pentru evitarea pe cat posibil a infectiilor respiratorii si vaccinarea regulata impotriva gripelor de sezon. Tinctura de propolis este buna, imunogripul mai e folosit pentru intarirea sistemului imunitar.Multe fructe ce contin vitamina C si vitamine care trebuie luate pe perioade lungi.Multa sanatate!

| elena a răspuns:

Citeste, poate te ajuta si sunt sigura ca... da.

http://farmaciaverde.wordpress.com/2008/03/04/bronsiectazia/

| evelyne explică:

Tyana, iti multumesc pentu raspuns, ai fost de mare ajutor happy

| evelyne explică:

Elena iti multumesc pentru raspuns, am sa incerc tratamente fitoterapeutice. La spital mi s-a recomandat bronhoscopia si alte tratamente dar as merge totusi deocamdata pe naturale. Thank's again!